AramaArama
Gıda Hattı

Merkez Bankasından somut adım: Dijital TL için platform kuruldu!

15 Eylül 2021, 16:55
Paylaş
Merkez Bankasından somut adım: Dijital TL için platform kuruldu!

Merkez Bankası TUBİTAK-BİLGEM, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte dijital Türk lirası işbirliği platformunu kurdu. İlk somut adım atıldı. Pilot uygulama çalışmaları yapılmaya başlanacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdinde prototip oluşturuldu ve dijital Türk lirası ağı tesis ediliyor.

Merkez Bankasından önemli bir hamle geldi. Dijital TL ile ilgili ilk somut adım atılıyor. ASELSAN, TÜBİTAK - BİLGEM ve HAVELSAN harekete geçti. Dijital Türk lirası işbirliği platformu kuruldu ve Merkez Bankasından bir açıklama geldi. Dijital paranın mevcut ödeme altyapısını tamamlayıcı nitelikte hazırlıyor. Açıklamada belirtilenlere göre dolaşım konusunda kesin karar verilmediği belirtildi. Çalışmanın yalnızca bir AR-GE projesi olduğu ifade edildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada merkez Bankası ile ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM arasında mutabakat zaptı yapıldı. AR-GE projesi yürütülecek ve teknolojik araştırma test geliştirme süreçleri platform içerisindeki kuruluşlar tarafından üstlenilecek.

Platform genişliyor! Açıklama geldi

Yazılı açıklama geldi. Platform genişliyor 1. faz olarak tanımlanan stratejik ve kritik projeler testten geçirilecek ardından platforma yeni katılımlar yapılacak.

Konuya ilişkin pilot uygulamada aşamalar belirlendi.

  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdinde prototip dijital Türk lirası işlenecek
  • Teknoloji paydaşları kapalı devre pilot uygulama testlerini gerçekleştirecek ve bu uygulamalar dar kapsamlı olarak yapılacak.
  • Sonucuna göre daha yaygın ve geniş katılımlı bir pilot test yapılacak.
  • Teknoloji blok zincir halinde işletilecek ve dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı anlık ödeme sistemleri ile entegre sorunu nasıl olacağı gibi başlıklarda AR-GE projesi kapsamında çeşitlilik sağlayacak adımlar atılacak.

Dolaşım konusunda net bir sonuç yok

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada dijital TL’lerin bir deneme projesi olduğu vurgulandı. Dijital TL tedariği ile ilgili henüz net bir bilgi verilmedi. Açıklamada tüm çalışmaların AR-GE faaliyetleri ilkelerine uygun olarak yürütüldüğünü belirtti. Kapasitör tamamlanacak ve mimari kurguların denemeleri sonuçlanacak. Sonrasında mevcut teknolojinin Türk lirasına ilişkin durumu netlik kazanacak ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamayacağı değerlendirerek sonuç belirlenecek dedi. Merkez Bankası testleri sonrası 2022 yılı itibarı ile birinci faz sonuçlarının duyurulacağını açıkladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.