Gıda Hattı

Merkez Bankası'ndan 7 maddelik tedbir paketi!

18 Temmuz 2016, 10:16
Paylaş
Merkez Bankası'ndan 7 maddelik tedbir paketi!

Türkiye piyasaları 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrasında bugün ilk işlem gününe başladı. Merkez Bankası,  finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi için bir takım tedbirler aldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı açıklamada, “Ekonomimiz, hainlerin tuzaklarına gerekli cevabı verecek güçtedir, tüm kurumlarımız tedbirlerini aldı” dedi.

Darbe girişimi sonrası uluslararası piyasalarda dolar 3.0501 liraya kadar yükselirken cumartesi günü serbest piyasada 3.01 liradan kapandı.  Merkez Bankası başta olmak üzere hükümetin ekonomi kurmayları, bürokratlar ve piyasa temsilcileri haftanın ilk işleme günü için hafta sonu çalıştı.

kuresel-ekonomi-2-gidahatti

Merkez Bankası’nın, finansal piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi için aldığı tedbirler şöyle:

- Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak.

- Bankalara sağlanan gün içi likidite imkanının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacak.

- Türk Lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacak.

- Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecek.

- Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacak.

- Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecek.

- Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacak.

nihat-zeybekci-gidahatti

Zeybekci: Gerekli tedbirler alındı

Bakan Nihat Zeybekci, ekonominin, hainlerin tuzaklarına gerekli cevabı verecek güçte olduğunu, kurumların gerekli tedbirleri aldığını bildirdi.  Darbe girişimi sonrası ekonomiye ilişkin alınan önlemler konusunda Twitter hesabından açıklama yapan Zeybekci, şunları kaydetti:

 “Ekonomimiz, hainlerin tuzaklarına gerekli cevabı verecek güçtedir, tüm kurumlarımız tedbirlerini aldı. İhanetin etkisi minimum seviyede kalır. İstikrar ve milli iradenin üzerindeki tehdit ilelebet ortadan kalktı. Siyasetin ihanete karşı birliğinin, ekonomiye pozitif etkisi olacaktır”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.