Gıda Hattı

Merkez Bankası, fiyat istikrarı için elindeki araçları kararlılıkla kullanacak

26 Kasım 2021, 11:52
Paylaş
Merkez Bankası, fiyat istikrarı için elindeki araçları kararlılıkla kullanacak

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nda değerlendirmelerde bulunan Başkan Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın “fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği” mesajını verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım 2021 tarihli Finansal İstikrar Raporu’nu yayınladı.

MB Başkanı Kavcıoğlu: “İktisadi faaliyette güçlü toparlanma eğilimi sürüyor”

Raporun önsözünde Finansal İstikrar Raporu’nun son sayısından bu yana, iktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma eğiliminin aşılamanın hızlanması ve dış talebin desteği ile sürdüğü vurgusunu yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ihracattaki canlı seyir ve turizm sektöründeki toparlanmaın cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi desteklediğini bildirdi. Kavcıoğlu, şu mesajları verdi:

“İktisadi faaliyetteki güçlü seyir reel sektör firmalarının ciro, kârlılık ve likidite göstergelerine olumlu yansımaktadır. Reel sektör YP pozisyonundaki iyileşme devam etmektedir. Salgınla birlikte artan reel sektör ve hanehalkı borçluluk oranları salgın öncesi seviyelerine gerilemiştir.

Hanehalkı finansal varlıklarının yükümlülüklerine göre daha fazla artması bireylerin borç ödeme kapasitesini desteklemiştir. 2021 yılında kredi büyümesindeki yavaşlama temelde ticari kredilerden kaynaklanırken, para politikasında yakın dönemde yapılan güncellemeler sonrasında ticari kredi büyümesi toparlanmaktadır. Cari denge ve enflasyon görünümü için önem arz eden bireysel kredi büyümesine yönelik güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin etkileri yakından takip edilmektedir. Bankacılık sektörü aktif kalitesindeki olumlu görünüm korunmakta ve sektörün likidite şoklarına karşı yeterli tamponu bulunmaktadır. Sektörün kârlılık performansındaki iyileşme sermaye yeterliliğini desteklemektedir.

“TCMB, fiyat istikrarı amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacak”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Bu çerçevede, finansal istikrara ilişkin güncel durum ve görünümle birlikte küresel ve yurt içi makroekonomik gelişmelere yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 33’üncü sayısının okuyucular için faydalı olmasını dilerim.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.