Gıda Hattı

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki artışlara ses verdi!

23 Kasım 2021, 18:56
Paylaş
Merkez Bankası, döviz kurlarındaki artışlara ses verdi!

Döviz kurlarına ilişkin yapılan açıklamada, Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığının altı çizilerek, “Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir” denildi.

Merkez Bankası, son olarak politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çekme kararından sonra döviz kurlarındaki yükselişe ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Merkez Bankası’nın kur seviyesine dair bir taahhüdü yoktur”

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.