AramaArama
Gıda Hattı

Merkez Bankası Başkanından itiraf: “Gıda Komitesi başarılı olamadı”

29 Temmuz 2021, 12:51
Paylaş
Merkez Bankası Başkanından itiraf: “Gıda Komitesi başarılı olamadı”
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Gıda Enflasyonu Komitesi, çok başarılı olamadı, başarısız kaldı" dedi.

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu için yüzde 12,2 olan enflasyon tahminini, yüzde 14,1 olarak yukarı yönlü güncellerken, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan önemli bir itiraf geldi. Kavcıoğlu, “Gıda Enflasyonu Komitesi, çok başarılı olamadı, başarısız kaldı. Kurumlar olarak bütün odaların, kurumların enflasyonla mücadelede bir mutabakat sağlamamız lazım. “Emtia fiyatlarından, döviz kuru geçişlerinden kaynaklanıyor” deniyor ama bakıyoruz hiç ilgisi olmayan sektörlerde de yüzde 70-80 fiyat artışları oluyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Raporu 2021-III’ün sunumunu yapan, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan, enflasyonla mücadele konusunda dikkat çeken açıklamalar ve önemli bir itiraf geldi.

MB, enflasyon tahminini yukarı yönlü güncelledi

Merkez Bankası olarak enflasyon tahminlerini güncellediklerini bildiren Kavcıoğlu, şunları söyledi:

“Temel varsayımlarımız ve kısa vadeli öngörülerimiz doğrultusunda, politika faizinin güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceği bir görünüm altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede, enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 14,1 olarak gerçekleşeceğini, 2022 yıl sonunda yüzde 7,8’e ve 2023 yıl sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.

Böylece, 2021 yıl sonu enflasyon tahminini 1,9 puanlık güncellemeyle yüzde 12,2’den yüzde 14,1’e yükselttik. Bir önceki Rapor dönemine göre Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları ve gıda fiyatları varsayımlarındaki güncellemeler, enflasyon tahminini sırasıyla 0,8 puan ve 0,5 puan artırdı. Yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ise, büyük ölçüde elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak tahmini 0,3 puan yükseltti. Ayrıca, enflasyonun ana eğilimindeki artış yıl sonu enflasyon tahminine 0,2 puan yukarı yönlü katkıda bulunurken, çıktı açığındaki güncelleme de tahmini 0,1 puan yukarı çekti.

2022 yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 7,5’ten yüzde 7,8’e yükselttik. Başlangıç koşullarındaki güncellemenin enflasyonun ana eğilimine etkileri, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 puan artırdı. Diğer yandan, gıda enflasyonu varsayımındaki güncelleme tahmini 0,1 puan artırırken, çıktı açığındaki değişiklik ise 0,1 puan yükseltici yönde katkıda bulundu.”

“Gıda Komitesi başarılı olamadı”

Gıda enflasyonuna ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kavcıoğlu, gıda enflasyonu ile mücadele için Bakanlar ve kurumların katılımıyla oluşturulan ve sekretaryasını Merkez Bankası’nın yaptığı, Gıda Komitesi olarak bilinen Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasalarını İzleme ve Değerlendirme Komitesi’ne ilişkin şunları söyledi:

“Gıda Enflasyonu Komitesi, çok başarılı olamadı, başarısız kaldı. Çünkü geçmişte bu komite kurulduğunda, artık enflasyonla ilgili piyasa davranışları bozulmuştu.

Bütün kurumların bu anlamda bir ortak mutabakatı sağlamamız lazım. Biz para politikası ile taviz vermeden enflasyonun düşürülmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz, ama toplumsal mutabakat anlamında, bütün odaların, kurumların aktif destek vermesi lazım. “Emtia fiyatlarından, döviz kuru geçişlerinden kaynaklanıyor” deniliyor ama bakıyoruz hiç ilgisi olmayan sektörlerde de yüzde 70-80 fiyat artışları oluyor. Bütün odalarımızın, kurumların bu alanlara bakmaları lazım.”

Tüketici enflasyonunun daha da artacağı değerlendirmelerini eleştirdi

Türkiye’de üretici fiyatları bahane edilerek, tüketici fiyatlarının daha fazla artacağı yorumları yapıldığının da altını çizen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, medya mensuplarından da enflasyonla mücadele çalışmalarına bu anlamda destek vermelerini istedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.