Gıda Hattı

Merkel’den Türkiye itirafı: Türkiye olmadan kazanamayız

23 Ağustos 2016, 10:41
Paylaş
Merkel’den Türkiye itirafı: Türkiye olmadan kazanamayız

Avrupa Birliği’nin en büyük üç ekonomisi olan Almanya, Fransa ve İtalya’nın liderleri, İngiltere’nin birlikten ayrılma kararının etkilerini görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmenin gündem maddelerinden olan mülteci sorununa ilişkin Almanya Şansölyesi Angela Merkel,  Türkiye ile işbirliği olmadan insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayacaklarını kaydetti.

merkel-hollande-renzi-1-gidahatti

Almanya, Fransa ve İtalya'nın liderleri İtalya'da bir araya geldi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, birleşik Avrupa hayalinin doğduğu İtalya'nın Ventotene Adası'nda buluştu.

İtalyan basınının, “Yeni Avrupa Denemesi başlıklarıyla gördüğü üçlü zirve, İtalya'nın daveti üzerine, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da 16 Eylül'de bloğun İngiltere’siz geleceğinin görüşüleceği liderler zirvesine hazırlık kapsamında yapıldı.

Renzi: Geleceği yazmak arzusundayız

Renzi, Merkel ve Hollande, sembolik bir başka hareket olarak, AB'nin Akdeniz'deki insan kaçakçılığını önlemek için başlattığı “Sophia adlı operasyonun amiral gemisi; İtalyan Donanması'na ait Guiseppe Garibaldi'de bir basın toplantısı düzenledi.

Renzi, İngiltere'nin Brexit kararıyla AB'nin biteceği yönündeki söylemlere karşılık, “Şimdi geleceği yazmak arzusundayız” ifadelerini kullandı.

Mülteci sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Renzi, yılın başından beri İtalya'ya deniz yoluyla 102 bin kişinin ulaştığını belirterek,  “Angela ve François ile AB olarak göçmenlerin yola çıkmasını engellemek ve gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmek için daha fazlasının yapılabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Denizde ölme riskini göze alan mültecileri kurtarmanın bir zorunluluk olduğunu dile getiren Renzi,  medeniyetin bunu gerektirdiğini kaydetti.

merkel-hollande-renzi-gidahatti

Türkiye ile işbirliği vurgusu!

Türkiye ve AB arasında sığınmacılara ilişkin yapılan anlaşmaya dikkat çeken Angela Merkel, “Türkiye ile işbirliği doğrudur. Aksi halde insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayız” dedi.

Daha güvenli, ilkelerini koruyan, kucaklayıcı bir Avrupa vurgusu yapan Merkel, mültecilere yönelik sınırları koruma mekanizmasını daha da iyileştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Öncelik AB sınırlarının güçlendirilmesi

François Hollande ise önceliklerinin AB sınırlarının savunmasının güçlendirilmesi olduğunu, istihbarat paylaşımının daha iyi yapılması gerektiğini belirterek, hayatını riske atarak göç edenleri ise kabul etmeleri gerektiğine işaret etti.

Hollande, Brexit'le ilgili olarak ikinci çeyrek büyüme rakamlarını hatırlattı ve oluşan belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Almanya'dan vatandaşlarına uyarı: Su ve gıda stoklayın

Almanya hükümetinin, Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana ilk kez vatandaşlarına ulusal olağanüstü durumlara karşı su ve gıda stoğu yapmaları tavsiyesinde bulunması dikkat çekti.

Alman basını, uyarının Almanya İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı yeni sivil savunma planında yer aldığını bildirdi.

Yeni sivil savunma düzenlemesinde, ulusal acil durumlarda kurtarma ekiplerinin her yere ulaşamaması ihtimaline karşı, vatandaşların kendilerine 5 gün yetecek kadar su ve 10 gün yetecek kadar gıda maddesi bulundurmaları tavsiye ediliyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.