Gıda Hattı

Merkel, ülkesinin salgında geldiği noktayı özetledi: “Dramatik”

17 Kasım 2021, 19:19
Paylaş
Merkel, ülkesinin salgında geldiği noktayı özetledi: “Dramatik”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Covid-19 salgınında ülkesinin durumunu “dramatik” olarak nitelendirdi.

Avrupa’da etkisini sürdüren koronavirüs salgınında dördüncü dalgayla beraber vaka ve ölüm sayıları giderek artıyor.

Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü ülkede, 52 bin 826 korona virüs vaka sayısı bildirirken, bir önceki haftaya göre 3’te 1’lik bir sıçrama yaşandığı ve bu sayının yeni bir rekor olduğu öğrenildi. Son verilere göre 294 kişinin hayatını kaybettiği ve böylece toplam can kaybının 98 bin 274’e ulaştığı da açıklandı.

“Ulusal çaba” gösterilmesini istedi

Artan koronavirüs vakalarına ilişkin açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, insanlara hatırlatıcı aşı dozlarını daha hızlı yaptırmaları çağrısında bulundu, aşı olmakta şüphe duyan insanların fikirlerini değiştirmesi gerektiğini söyledi.

“İlk aşıyı seçmek için geç değil, aşı olan herkes kendini ve başkalarını korur ve yeterince insan aşılanırsa salgından çıkış yolu bulunur” diyen Merkel ayrıca, ikinci dozdan 6 ay sonra aşıların sağladığı korumanın azalmaya başladığı ve hatırlatıcı aşı dozlarının toplu olarak dağıtılması için de "ulusal bir çaba" olması gerektiğini kaydetti. Bir hafta içinde koronavirüs nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin sayılarına göre belirli kısıtlamaların gelebileceğini bildiren Merkel, federal ve bölgesel liderlerle görüşecek.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spanh da, ülkenin yoksul ülkelere aşı gönderen COVAX şirketine yapacakları bağış planlarının geciktiğini belirtirken, yeterli doz aşıya sahip olduklarını da söyledi.

Yeni tedbirler gündemde

Bir sonraki hükümeti kurmak için müzakerelerde bulunan Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Özgür Demokratlar, Mecliste oylanacak yasa tasarısına, koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için tedbir önerileri vermeye hazırlanıyor. Toplu taşıma araçlarını kullananlardan veya işe gidenlerden negatif korona virüs testi, iyileşme veya aşı olma kanıtı gibi zorunlulukların gelebileceği konuşuluyor.

Avrupa’daki en kalabalık ülke olan Almanya’da nüfusun yüzde 68'i tamamen aşılanmış durumdayken, nüfusun yüzde 5'i ise hatırlatıcı doz aşısını oldu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.