Gıda Hattı

Merkel: “Kış zor geçecek, ama tünelin sonunda ışık var”

27 Kasım 2020, 11:39
Paylaş
Merkel: “Kış zor geçecek, ama tünelin sonunda ışık var”

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlere dikkat çeken Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Kış zor olacak ama bitecek. Sorun hemen çözülemez ama tünelin sonunda ışık var” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Noel öncesi tedbirlerin sıkılaştırılması kararı alınan 16 eyalet lideri ile görüşmenin ardından Federal Meclis’te (Bundestag) konuştu.

“Kış zor geçecek ama çaresiz değiliz”

Yeni tip korona virüs hakkında ülke genelinde alınan önlemlere değinen Merkel, kışın zor geçeceğini, ancak çaresiz olmadıklarını söyledi.

Alınan önlemlerin bazı konularda etkili olduğunu belirten Başbakan Merkel, “Korona virüsün yayılmasına karşı yeniden mücadele etmek ve kısıtlamaları kabullenmenin tüm vatandaşlar için yenilenmiş bir çaba olduğunu biliyorum. Kış zor olacak ama bitecek. Maske takmak enfeksiyon riskini azaltan önemli bir korumadır. Mesafe kuralına uyarsak yayılmanın etkisini azaltırız. Tedbirlerimizin ne kadar sertlik ifade ettiğini ve ne tür korkular uyandırdığını biliyorum. Bu çabalar olmasaydı bugün nerede olacağımız düşünemezdik” ifadelerini kullandı.

"Aşıların yeni yıldan önce gelmesi mümkün"

Yeni yıl öncesi koruma haftası ilan edildiğini hatırlatan Merkel, "Ailenin üyeleri önce kendilerini izole edebilir ve sonra daha yaşlı aile üyeleriyle kutlama yapabilir. Aşıların yeni yıldan önce gelmesi mümkün ve bu aşıların daha sonra tıp, hemşirelik alanında çalışan kişilere sunulması konusunda anlaştık. Sorun hemen çözülemez ama tünelin sonunda ışık var" dedi.

Almanya'daki kısıtlamalarla salgının yayılmasını engellemede yüzde 40’lık bir başarı elde ettiklerini de ifade eden Başbakan Merkel, en yüksek vaka sayısındaki artışın durdurulduğunu bunun sürdürebilir bir başarı olarak kalabilmesi için ise kısıtlamaların devamına ve kurallara uymanın önemine vurgu yaptı. Almanya’da 27 milyon kişinin risk grubunda olduğunu hatırlatan Merkel, “Risk grubunda olanları korumak önceliğimiz olmalıdır" dedi.

"Enfeksiyonların sayısı sabitlendi"

Merkel, özellikle etkilenen iş kollarını hatırlatarak, "Toplumun bir bütün olarak yükünü taşıyan belirli endüstriler var. Bu nedenle, önlemlerin bir etkisi olduğu görülebilmesi için temaslar azaltılmaya devam edilmelidir. Yeni enfeksiyonlardaki dramatik büyümenin durduğunu görebiliyoruz. Bu ulusal çabayı 4 hafta önce yapmaya hazır ve kabiliyetli olmasaydık, düşünülemezdi" dedi.

Sağlık alanındaki durumu da özetleyen Almanya Başbakanı, "Yoğun bakım üniteleri tamamen dolana kadar beklerseniz, çok geç olacaktır. Enfeksiyonların sayısı sabitlendi, ancak acilen ihtiyaç duyulan trendin tersine çevrilmesi henüz sağlanamadı. Bazı bölgelerde rakamlar düşmek yerine artmaya devam etti” ifadelerini kullandı.

"Krizden çıkacağız"

Kışın kayak tatilinin olmayacağını söyleyen Angela Merkel, “Avrupa'da tüm kayak alanlarını kapatıp kapatamayacağımızı oylamaya çalışacağız. Ne yazık ki, Avusturya'nın açıklamalarını duyduğunuzda, bunu o kadar kolay yapamayız gibi görünmüyor, ancak tekrar deneyeceğiz. Önümüzde zor aylar var, ancak herkes bu zamanı iyi atlatmamıza aktif olarak katkıda bulunabilir. Bunu ciddiye alırsak krizden çıkacağız" diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.