Gıda Hattı

Menopoz dönemindeki kadınlar için bir diyet önerisi: Galveston Diyeti!

16 Nisan 2022, 12:42
Paylaş
Menopoz dönemindeki kadınlar için bir diyet önerisi: Galveston Diyeti!

Menopoz dönemindeki kadınlar sıklıkla sıcak basması, gece terlemesi ve ne kadar denerlerse denesinler bir türlü veremedikleri bel çevresinde inatçı kilolardan şikayet ederler.

Teksaslı  bir doktor Mary Claire Haver, menopoz döneminde yaşadığı sorunları çözmek için çaba gösterdiğinde bir diyet planı ortaya attı. Kısaca öncelikle kendine yardım etmek için yeni bir beslenme planı oluşturdu. Bu beslenme planını şimdilerde memletinin adı olan Galveston diyeti olarak tüm dünya biliyor.

Dr. Haver, Galveston'un kelimenin klasik anlamıyla bir diyet olmadığında ısrar ediyor. “Bu bir ömür boyu yemek yeme planı” diyor. Bir etkisi kilo kaybı evet ancak Galveston diyetinin ayrıca genel olarak daha iyi hissetmenin ve sıcak basması ve beyin sisi gibi menopoz semptomlarını iyileştirmenin bir yolu olduğunu söylüyor.

53 yaşındaki Haver, beş yıl önce bu şekilde yemeye başladığında, “Kalori saymıyordum ve kilolarım azalmaya başladı. Ayrıca daha iyi uyuyordum ve ateş basmalarım daha iyiydi ”diyor.

Akdeniz diyeti nedir

İşte Galveston diyetinin başlıca bileşenleri

Galveston yemek planı üç ana eylemden oluşur.

1. Enflamatuar gıdalardan kaçının

Vücutta iltihaplanmaya katkıda bulundukları ispatlanan yiyeceklerden kaçınmak oldukça önemli. Bunun yerine, sebze ve meyve içeren gıdaları öneriyor. Yağlı balık, çilek , sarımsak, fındık, domates ve zeytinyağı gibi özellikle iltihabı azalttığına inanılan yiyecekler teşvik ediliyor.

2. Aralıklı oruç uygulayın

Buradaki fikir, öğünler arasındaki uzun sürenin, hücrelerinizi stres faktörlerine daha uyumlu hale getirmesi ve aynı zamanda önemli hücresel onarımı başlatması olarak açıklanıyor.

Galveston diyetinde önerilen aralıklı oruç türü, 16/8 olarak biliniyor.Yani, her gün 16 saat oruç tutma ve her gün 8 saatlik bir pencerede yemek yeme anlamına geliyor. Bu genellikle günün ilk öğününü öğlene kadar ertelemek demek!

3. Yağ alımınızı artırın

Galveston diyeti karbonhidratları önemli ölçüde azaltıyor.Sağlıklı yağlara yönelmek oldukça kritik!

Örneğin, ilk haftalarda günlük kalorinin yüzde 70'ini yağa, yüzde 21'i protein ve yüzde 9'u karbonhidrattan alınmasını öneriyor. Bir süre diyet yaptıktan ve daha az karbonhidrat ve şeker yemeye alıştıktan sonra, bazı ek kompleks karbonhidratlar eklenebiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.