Gıda Hattı

Memura Yüzde 0,35 Enflasyon Zammı

7 Ocak 2008, 03:31
Paylaş

Hükümetin 2007 Bütçesindeki "6 aylık dönemlerde enflasyonun yüzde 4`ü aşması halinde, aradaki farkın maaşlara yansıtılacağı" taahhüdü uyarınca, devlet memurlarına 2007`nin ikinci 6 aylık dönemi için yüzde 0,35 enflasyon zammı hakkı doğdu. Son durumda Bakanlar Kurulunun, bu yılbaşında uygulamaya girecek memur maaş katsayılarını, enflasyon farkını kapsayacak şekilde yeniden belirlemesi bekleniyor. Buna göre :

Maaşlara önce 2007`nin enflasyon farkı yansıtılacak, daha sonra 2008`in Ocak -Haziran dönemi için öngörülen yüzde 2`lik zam maaşlara eklenecek.

Devlet memurlarına da, 15 Ocakta enflasyon farkı ve yeni yıl zammına göre hesaplanan maaşlar ödenecek.

Enflasyon farkından kamudaki sözleşmeliler ile memur emeklileri de yararlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu , memur emeklilerinin fark ödemelerini, daha sonra ilan edilecek bir tarihte yapacak.

2007 Bütçesinde "Düşük maaşlılara yüksek, yüksek maaşlılara da düşük" olmak kaydıyla, Ocak -Haziran döneminde yüzde 3-4, Temmuz-Aralık döneminde de yine yüzde 3-4 oranında zam yapılmıştı. Her 6 aylık dönemde enflasyonun yüzde 4`ü aşması halinde, aradaki farkın maaşlara yansıtılacağı da açıklanmıştı.

Ocak -Haziran döneminde, enflasyon yüzde 4`ün altında kaldığı için enflasyon zammı söz konusu olmazken, Temmuz-Aralık döneminde 6 aylık enflasyonun yüzde 4`ün üzerinde gerçekleşmesi sonrası, maaşlara ek zam gelecek.

Yeni katsayılar belirlendiğinde yüzde 0,35`lik enflasyon farkı, 14`ün 2`sinden maaş alan bir memura 2,6 YTL , genel müdür maaşına da 11,6 YTL YTL artış olarak yansıyacak.

Enflasyon farkı ile 1`in 4`ündeki bir öğretmenin maaşında 3,9 YTL , 9`un 2`sindeki polisin maaşında da 4,5 YTL , 1`in 4`ündeki uzman doktor maaşında 5,3 YTL , 1`in 4`ündeki profesör maaşında da 9,8 YTL artış olacak.

Enflasyon farkı ile belirlenen maaşlara, bir de Ocak zammı eklenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.