Gıda Hattı

Memur ve emekli maaşı ne zaman ödenecek? Memurlar zamlı maaşı ne zaman alacak?

14 Ocak 2022, 15:52
Paylaş
Memur ve emekli maaşı ne zaman ödenecek? Memurlar zamlı maaşı ne zaman alacak?
Memur ve emekli maaşı ne zaman ödenecek? Memurlar zamlı maaşı ne zaman alacak? Sorusu gündemde. 3 Ocak Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından 2022 memur ve emekli maaşı zamları netleşti ve en düşük emekli maaşı 2500 lira olarak güncellendi.

Memur ve emekli maaşı ne zaman ödenecek? Memurlar zamlı maaşı ne zaman alacak? Sorusu gündemde. 3 Ocak Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısının ardından 2022 memur, emekli maaşı zamları netleşti ve en düşük emekli maaşı 2500 lira olarak güncellendi.

TÜİK'in enflasyon rakamlarının ardından enflasyon farkı + yüzde 5 toplu sözleşmeyle memur ve emekliler için zam oranları açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eflasyon farkına ek olacak toplu sözleşme yüzdesinin yüzde beş değil yüzde 7.5 olacağının müjdesini verdi. 2022 Ocak zammının ardından maaş artışlarını öğrenen memur ve emekliler, 2022 Ocak zammının maaşlara ne zaman yansıyacağını araştırıyor. İşte 2022 zamlı emekli ve memur maaşlarının hesaplara yatacağı tarihler....

2022 EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri ile birlikte emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Ocak – haziran döneminde uygulanmak üzere bu ay SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 25.47 oranında zam yapılacak.

2022 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR?

Memur maaşlarına 2021'in ikinci yarısındaki enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 2022 yılındaki yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammını yüzde 7.5'e çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, böylece memur maaşlarında toplam yüzde 30.5 oranında artış yapılacağını ifade etti. Memur emeklilerinin aylıkları da ocak ayında yüzde 30.5 oranında artacak.

ZAMLI MEMUR MAAŞLARI HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

2022 ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

17-26 OCAK: SSK emeklilerine zamlı maaş

25-28 OCAK: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.