Gıda Hattı

Mehmet Muhsin Batur kimdir? Mehmet Muhsin Batur hayatı

24 Eylül 2021, 22:56
Paylaş
Mehmet Muhsin Batur kimdir? Mehmet Muhsin Batur hayatı
12 Mart darbesinin en önemli ismi Mehmet Muhsin Batur hayatı ölüm yıldönümünde araştırılıyor. Mehmet Muhsin Batur biyografi ve Mehmet Muhsin Batur kimdir araştırmasını yaparken sizler için hazırladığımız içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Mehmet Muhsin Batur biyografi

doğum; 5 Aralık 1920

ölüm; 24 Eylül 1999

mesleği; Türk asker ve siyasetçi

Orgeneral Muhsin Batur

Mehmet Muhsin Batur hayatı

1940 yılında Harp Okulu'nu, 1942 yılında da pilot olarak Hava Okulu'nu bitirdi. Merzifon'da 4. Tayyare Alayında pilot olarak göreve başladı. 1946 yılında girdiği Hava Harp Akademisi'nden 1949 yılında mezun olduktan sonra, çeşitli hava birlik ve karargahlarında ve Napoli'deki NATO karargahında görev yaptı.

27 Mayıs 1960 günü Adnan Menderes'i tutuklayarak Ankara'ya götürmüştür. 1961 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı'na atandı. Aynı görevde iken 1963 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. 5 yıl süre ile 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı görevinde bulundu. 1966 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Lojistik Başkanlığı, Yüksek Askerî Şura üyeliği görevlerini yürüttü.

1969 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 1 Haziran 1970 tarihinde Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nı kurdu ve vakfın yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 30 Ağustos 1973 tarihinde emekliye ayrıldı.

12 Mart Muhtırası

12 Mart 1971 Muhtırası'nı imzalayan dört üst düzey komutandan biriydi. Muhtıradan sonra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün'ün emriyle İstanbul'da Millî İstihbarat Teşkilatı tarafından Ziverbey Köşkü'nde yapılan sorgulamalarda, 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü ile Millî Demokratik Devrim yapmak isteyenler arasına "Yavuz Bey" kod adı ile katıldığı iddia edildi.

12 Mart 1971 darbe

Siyasi hayatı

Emekli olduktan sonra 8 Haziran 1974'te Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kontenjan senatörü olarak atandı. Senatörken Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti ve 1980'de bu partiden cumhurbaşkanı adayı gösterildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek oyu almasına karşın, gerekli sayıyı tutturamadığından bu göreve seçilemedi. 12 Eylül Darbesi'nden hemen önce senatörlük süresi bittiği için siyasetten çekildi.

Anılarını Anılar ve Görüşler (1986) adıyla yayımlandı. 25 Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da öldü. İngilizce ve İtalyanca bilmekteydi. Evli ve iki çocuk babasıydı. Çocuklarından biri Şair Enis Batur'dur.

Türkiye Cumhurbaşkanı Şeref Madalyası, Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Cumhurbaşkanı Grande Ufficiale, ABD Cumhurbaşkanı Legion Of Merit, Afganistan Kralı Düstur-u Evvel, İngiltere Kraliçesi K.C.V.O., Türk Hava Kurumu Altın Brövesi ve Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Altın Madalyası sahibiydi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.