Gıda Hattı

Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, et ithalatı için ne dedi?

17 Nisan 2018, 11:21
Paylaş
Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, et ithalatı için ne dedi?

Dünyada artık robotik çağa geçildiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, artık emeğin yerini robotların alacağını, tarımda da aynı olayın yaşandığını söyledi. Et ithalatına dikkat çeken Daniş, “Et açığımız var. Oysa biz dişi hayvanımızı, anaçımızı çoğaltabilsek, et ithalatımız biter” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Edirne'nin İpsala ilçesinde belediye tarafından yaptırılan 20 bin tonluk lisanslı depoculuk ve özel bir tekstil fabrikasının temel atma törenine katıldı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda ise STK temsilcileri ile görüştü, bölgenin sorunlarını dinledi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası salonunda gerçekleşen toplantıya, Daniş'in yanı sıra Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ile oda ve borsa yöneticileri katıldı.

“Tarım teknolojilerinde yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var”

Konuşmasında robotik çağa geçildiğin altını çizen Mehmet Daniş, “Artık emeğin yerini robot alacak. Tarımda da aynı olayı yaşıyoruz. Akıllı makineler daha da gelişiyor. Dünyayla rekabet edebilmek için, bu makineleri kullanabilmek ve planlamasını yapabilmek için de insan gücüne ihtiyacımız var. Acaba bunları mevcut müfredat içerisinde 4 yıllık liselerde mi modellemek lazım ya da bazı merkezler oluşturularak, eğitimler de verilebilir. Bakanlık olarak TAGEM bünyesinde bunun üzerine çalışıyoruz" dedi.

“Et açığımız var”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Daniş, et ithalatı konusunda da açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin et ithalatı yaptığını hatırlatan Daniş, şunları kaydetti:

“Et açığımız var. Oysa biz dişi hayvanımızı, anaçımızı çoğaltabilsek… Bizim yaklaşık 5,5 milyon anaçımız var. Bunu 6,5-7 milyon yaptığımız an bizim et ithalatımız biter.

Bakanlık olarak büyükbaş ve küçükbaşta dişi hayvan kesimi konusunda, buzağı ölümleri konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Mümkün olduğu kadar dişi hayvan kesimini zorlaştırmaya çalışıyoruz. Maalesef birçok sahte raporla hayvanların kesildiği bize rapor ediliyor. Dişi kuzularımızı kesmeyelim diyoruz. Ancak bunları bakacak yer ve sermaye olmayabiliyor. Bununla ilgili de bakanlık olarak arayış içerisindeyiz. Halk elinde ıslah projeleri yürütüyoruz. Buralarda da elde edilen damızlıkların da satılamadığı bize rapor ediliyor. Bunu desteklememiz lazım. Elde edilen bir damızlık var ve üretici elinden çıkaramıyor. Bu da sorun.”

inek-buzagi-gidahatti“Aile işletmelerini bir tık yukarı çıkarmak istiyoruz”

Aile işletmeleri için verilen desteklere de değinen Mehmet Daniş, “Aile işletmelerini 100 bin TL kaynakla destekliyoruz. Ziraat Bankası ile ciddi bir çalışma yapıldı. Trakya’da aile işletmelerinin ihtiyacı olan bir şeydi. Aile işletmelerini bir tık daha yukarıya çıkarmak istiyoruz. Ortalama şu anda 5. İşletme büyüklüğünü 8-10 yapabilirsek olumlu olacak. İnşallah başarılı olacağız. Önemli bir destek. Kalıcı bir uygulama olur diye ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.