AramaArama
Gıda Hattı

Meclis kürsüsünden tütüne hapis cezasına tepki!

18 Haziran 2021, 11:36
Paylaş
Meclis kürsüsünden tütüne hapis cezasına tepki!

Tütüne hapis cezası getiren kanuni düzenlemenin 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğine dikkat çeken CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, tepkisini TBMM kürsüsüne koyduğu tütünle gösterdi. Tutdere,  “Kürsüye koyduğum pudra şekeri değil, Adıyaman’ın yerli ve millî sarmalık kıyılmış tütünü.” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye koyduğu tütünle 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek olan tütüne hapis cezasına ilişkin bir konuşma yaptı.

“1 Temmuz’da yürürlüğe girecek uygulama tütün üreticisini mağdur edecek”

“Adıyaman başta olmak üzere 81 ilde sarmalık tütün üretimi yapan tütün üreticileriyle, çocuklarının nafakasını tütünden sağlayan yüz binlerce tütüncü esnafı adına söz almış bulunmaktayım” diyerek sözlerine başlayan Tutdere, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda da yapılan düzenlemeyle ticaret belgesi veya yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası almasını öngören yasanın 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini, bundan dolayı da tütüncülerin büyük mağduriyet yaşayacaklarını dile getirdi.

Kanuni düzenleme yapılmasının üzerinden üç yıl geçtikten sonra yönetmeliğin çıkarıldığının altını çizen Tutdere, pandemi süreci dolayısıyla da tütüncülerin yönetmelik koşullarını karşılayamadığını belirtti. Tutdere, “Bu kürsüde defalarca dile getirdik: “Ey iktidar, aradan yıllar geçti, şu yönetmeliği çıkarın.” dedik, çıkarmadınız. Aradan tam üç yıl geçtikten sonra, Tarım Bakanlığı sarmalık tütün üretim kooperatiflerinin kuruluşuna ilişkin yönetmeliği yayınladı. O tarihten bu yana pandemi koşulları, sokağa çıkma yasakları ve ülkemizin içinde bulunduğu sorunlardan dolayı üreticiler kooperatiflerini kuramadılar. Tam anlamıyla ürünlerini pazarlayacak işletmelerini ve tesislerini oluşturamadılar.” dedi.

“Yönetmelik 3 yılda çıkartıldı, 6 ayda kooperatif kurun denildi”

Yönetmeliği üç yılda çıkaran iktidarın kooperatifleşmeyi altı ayda yapın demesinin ne vicdani ne de ahlaki bir durum olmadığına işaret eden Tutdere, “Bakanlık bir yönetmeliği üç yılda çıkarabildi. Üç yılda çıkardıkları yönetmeliğe uygun olarak, tütün üreticisine “Altı ayda tesisleşmeyi yapın, binanızı yapın, makinanızı alın.” demek vicdani midir, ahlaki midir? Altı aylık sürenin iki ayı sokağa çıkma yasağıyla geçti. Zamlarla ve ekonomik sorunlarla boğuşan gariban üreticilerimiz dört ayda nasıl kooperatiflerini kuracaklardı? Kuramadılar. Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerimiz şu anda ciddi bir korku ve tedirginlik içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Üreticileri hapis cezasıyla karşı karşıya getirecek olan yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesi için Meclis kürsüsünden tüm parti gruplarına çağrıda bulunan Tutdere, “Gelin, bu yüce Mecliste, üreticilerimizi yarın ciddi anlamda hapis cezalarıyla karşı karşıya getirecek ve büyük travmalar yaratacak olan bu yasanın yürürlük tarihini hep beraber erteleyelim. Üreticilerimize bir yıllık süre daha verelim, örgütlensinler, tesislerini kursunlar ve onlar da rahat bir nefes alsınlar. Eğer bu süre üreticilere tanınmazsa Türkiye’deki bütün tütün üreticileri cezaevinin yolunu tutmak zorunda kalacak.” ifadelerini kullandı.

CHP, sahada olacak

CHP’li Tutdere, süre uzatılmadığı taktirde CHP olarak sahada, tütün üreticilerinin yanında olacaklarını kaydetti.

Tutdere, “Bu insanların, bu tütünü üretmekten başka alternatifleri yok. Bütün milletvekili arkadaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor ve herkesi göreve çağırıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu soruna acilen bir çözüm bulmak zorundayız. İş işten geçmeden buna bir çare bulalım. Eğer, bu süreyi uzatmazsanız bizler Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak sahada, alanda, tarlada her zaman tütün üreten üreticilerimizin yanında olacağız. Üreticilerimizle beraber mücadele edecek, haklarını alıncaya dek onların yanında olacağız. Gelin, üreticilerimizi cezaevine değil, hep beraber tarlaya gönderelim. Onlar üretsinler, çocukları mutlu olsun, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlasınlar.” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.