Gıda Hattı

McDonald’s’ın başı İtalya ile dertte!

14 Ocak 2016, 13:40
Paylaş
McDonald’s’ın başı İtalya ile dertte!

Avrupa Birliği’nin, Amerikalı fast food şirketi McDonald's hakkında, gelirini Lüksemburg’daki küçük bir yan kuruluşa aktararak vergi kaçırdığı iddialarına ilişkin soruşturma başlatmasından sadece bir ay sonra üç İtalyan tüketici birliği, AB antitröst düzenleyicilerinden McDonald's’ın Avrupa’daki franchising sistemini araştırmalarını istedi.

Codacons, Movimento Difesa del Cittadino ve Cittadinanzattiva adlı üç tüketici birliği, McDonald's’ın tekelcilik yaptığını iddia ederek Avrupa Komisyonu’na şikâyette bulundu.

McDonald's-gidahatti46 sayfalık şikayet mektubunda tüketici birlikleri, McDonald's’ın sisteminin antitröst yasasına uygun olmadığını iddia etti.

Franchising, dünyanın en büyük fastfood zinciri McDonald's için oldukça önemli bir iş modeli. Şirket geçtiğimiz yıl, dünya genelindeki "franchise" restoranlarından 9,27 milyar dolar gelir elde etti. McDonald's’ın "franchise" restoranlarının yaklaşık %75’i Avrupa’da.

İtalyan tüketici birliklerinin şikayetinde, McDonald's'ın piyasadaki egemen pozisyonunu kötüye kullandığı, "franchise"larına diğer şirketlerin neredeyse iki katı olan 20 yıl gibi uzun sözleşme süreleri uyguladığı, piyasa şartlarının üzerinde bedeller ödettiği, bunun da tüketicileri zarara uğrattığı iddia edildi. Dahası, McDonald’s’ın kendi şubelerindeki ürünleri "franchise"lardan daha düşük fiyata sattığı öne sürüldü.

Ayrıca şikayet mektubunda, McDonald’s’ın "franchise"larına kendi sistemini ve itibarını korumanın ötesinde hiçbir gerekçe göstermeden aşırı denetim uyguladığı iddiaları yer aldı.

Bu kısıtlamaların, rekabeti önlediğini ve tüketicilerin "franchise" restoranlarda daha fazla ücret ödemeye zorlandığı belirtildi. Yapılan bir ankete göre İtalya, Bologna’da "franchise" restoranların menülerindeki ürünlerin %97’si McDonald’s’ın kendi şubelerindeki ürünlerden daha pahalı. Roma’da bu rakam %68 iken Paris’te %71.

McDonald's iddiaları reddetti

"Franchise" restoranlarıyla gurur duyduklarını ve onlara, işletmelerini yönetmede ihtiyaç duydukları desteği verebilmek için onlarla yakından ilgilendiklerini söyleyen McDonald’s sözcüsü Joanna de Koning, bu yaklaşımla hem riski hem de başarıyı paylaştıklarını ve yılardır başarıyla ilerlemelerinin ardında yatan sebebin bu olduğunu dile getirdi.

İtalyan tüketici birlikleri, McDonald's’ın vergi kaçırdığından şüphelenen Uluslararası Hizmet Sektörü Sendikası ve Avrupalı ticaret örgütlerinin de desteğini arkalarına aldı. McDonald's’ın Avrupa’daki merkezini İngiltere’den İsviçre’ye taşıyarak gelirini, İsviçre’de şubesi olan Lüksemburg’daki küçük bir yan kuruluşa aktardığı böylece elde edilen kazançtan alınan vergi oranı gerilettiği iddia ediliyor. Avrupa Komisyonu, bu iddialar üzerine çok uluslu şirketin Avrupa genelindeki vergi hesaplarını inceliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.