Gıda Hattı

MB: İşlenmemiş Gıda Ve Enerjide 'Riskler' Korunuyor

4 Eylül 2007, 17:47
Paylaş

Merkez Bankası (MB), işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji fiyatlarına ilişkin risklerin önemini korumasına karşın, enflasyonda eğilimin aşağı yönlü olduğunu açıkladı.

MB, ağustos ayı enflasyon verileri sonrası, fiyat gelişmelerine yönelik değerlendirmede bulundu. Yapılan yazılı açıklamada, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle yıllık enflasyonun geçici olarak yükseldiği belirtildi.

Hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış hızındaki yavaşlamanın belirginleşmesi ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarının gerileme eğiliminin sürmesinin, güçlü parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin sürdüğüne işaret ettiği kaydedildi.

Bu çerçevede, özel kapsamlı TÜFE göstergelerinin olumlu bir seyir izlediğini belirten Kurum, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji fiyatlarına ilişkin risklerin önemini korumasına karşın, önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüş eğiliminin süreceğini bildirdi.

Yıllık TÜFE'de yükseliş, işlenmemiş gıda ürünleri fiyat artışı kaynaklı

Yapılan değerlendirmede; yıllık tüketici enflasyonunun ağustos ayında işlenmemiş gıda ürünleri fiyat artışı kaynaklı olarak yükseldiği ifade edilirken, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin (ÖKTG-H) yıllık artış oranındaki gerileme eğilimin devam ettiği kaydedildi. Ağustos ayında mal grubu fiyatlarının yüzde 0,03 oranında azaldığı, hizmet grubu fiyatlarının ise yüzde 0,18 oranında arttığı anımsatılırken, yıllık enflasyonun, mal grubunda işlenmemiş gıda fiyat gelişmelerinin etkisiyle yüzde 6,77'ye yükseldiği hizmet grubunda yüzde 9,16'ya gerilediği hatırlatıldı.

"İşlenmemiş gıdada dalgalı seyir devam ediyor"

İşlenmemiş gıda ürünleri fiyatlarında yıllık artışta, yıl boyunca sergilenen dalgalı seyrin ağustos ayında da sürdüğü kaydedildi. Bu grupta temmuz ayında yüzde 8,92'ye gerileyen yıllık enflasyonun ağustos ayında yüzde 16,24'e yükseldiği belirtildi. Söz konusu gelişmede taze sebze ürünlerinin yanı sıra, sebze-meyve dışında kalan ürünlerin fiyatlarındaki yüksek artışların da etkili olduğu kaydedildi.

Diğer yandan mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve kuraklık etkisinin, işlenmiş gıda ürünleri fiyatlarında da kendini gösterdiği ifade edildi. İşlenmiş gıda ürünleri fiyat artışlarının, ağustos ayında yüzde 1,42 gibi yüksek bir oranda gerçekleştiğine vurgu yapılırken, söz konusu gelişmede bir önceki ayda olduğu gibi ekmek ve tahıl ürünleri ile süt ürünleri fiyatlarındaki artışların etkili olduğu belirtildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.