Gıda Hattı

MB: İşlenmemiş Gıda ve Enerjide Risk Sürüyor; Ancak Enflasyonda Ana Eğilim Aşağı Yönlü

6 Ağustos 2007, 17:45
Paylaş

Merkez Bankası, 'Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri' ile ilgili değerlendirme yaptı. Yapılan açıklamada; Temmuz ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,73 oranında azaldığı ve yıllık enflasyonda düşüş eğiliminin devam ederek yüzde 6,90 seviyesine gerilediği anımsatıldı. Değerlendirmede, "Hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış hızındaki yavaşlamanın belirginleşmesi ve dayanıklı tüketim malları fiyatlarının gerileme eğiliminin hızlanmasının, güçlü parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin belirginleştiğine işaret ettiği " vurgulandı. İşlenmemiş gıda ürünleri ve enerji fiyatlarına ilişkin risklerin önemini koruduğuna vurgu yapılırken, önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğiliminin aşağı yönlü olmaya devam edeceği tahmin edildi.

"YTL'deki güçlü seyir akaryakıt fiyatlarına yansıdı"

MB, petrol fiyatlarındaki artışlara rağmen, YTL'nin güçlü seyrini korumasının etkisiyle temmuz ayında akaryakıt fiyatlarının düşüş gösterdiğini belirtti. Kurum, bunun yanında, konut grubunda yer alan enerji kalemlerindeki fiyatların da olumlu seyrini sürdürdüğünü kaydetti. Bu gelişmeler sonucunda enerji grubu fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 0,11 oranında gerilediği hatırlatıldı. Enerji ve işlenmemiş gıda ürünleri dışında kalan mallar incelendiğinde, dayanıklı mal grubu fiyatlarında devam eden düşüş ile giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki azalışın ön plana çıktığı vurgulandı. Açıklamada şu bilgilere değinildi:

"Dayanıklı mal grubu (altın hariç) fiyatları Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,27 oranında azalarak son dönemdeki gerileme eğilimini sürdürmüş ve bu grupta yıllık enflasyon yüzde -2,15 oranına gerilemiştir. Temmuz ayında dayanıklı tüketim malları alt gruplarının tamamında fiyatların bir önceki aya kıyasla düştüğü gözlenmektedir. Özellikle elektrikli ve elektriksiz aletler ile otomobil grubu fiyatlarının son üç aydır düzenli olarak gerilediği ve bu harcama gruplarında yıllık enflasyonun sırasıyla yüzde -9,05 ve -2,63 oranlarına ulaştığı dikkat çekmektedir."

"Gıda fiyatlarına ilişkin riskler devam ediyor"

Bununla birlikte, giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarının yıllık artış oranının 2007 yılının ilk yarısındaki kademeli yükselişin ardından Temmuz ayında azalarak yüzde 6,26 seviyesine gerilediği kaydedildi. İşlenmemiş gıda ürünleri yıllık enflasyonunun Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla 4,3 puan azalarak yüzde 8,92 oranına gerilediği belirtildi. Bu gelişmede ise temel belirleyici etkenin meyve fiyatlarında süregelen düzeltme hareketi olduğu bildirildi.

Diğer yandan sebze fiyatlarının yıllık enflasyonunda yükseliş eğiliminin sürdüğü kaydedildi. İşlenmiş gıda ürünleri fiyatlarının ise Temmuz ayında yüzde 0,80 oranında arttığı anımsatıldı. Değerlendirmede şu açıklamalara yer verildi: "Bu grupta yıllık enflasyon baz etkisiyle gerileme gösterse de, Temmuz ayı fiyat artışının son dört aya kıyasla daha yüksek bir oranda gerçekleştiği görülmektedir. Alt gruplar bazında özellikle tahıl ve süt ürünleri fiyatlarındaki artışlar dikkat çekmektedir.

Sonuç olarak, geçtiğimiz yılın yüksek bazının etkisiyle Temmuz ayında gıda fiyatlarının yıllık enflasyonu gerilemiştir. Ancak mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve sulama sıkıntısından kaynaklanan verimlilik kayıpları, önümüzdeki dönemde gıda fiyatlarına ilişkin önemli bir risk unsuru olmaya devam etmektedir. "

Giyim ve ayakkabı ile işlenmemiş gıda ürünlerinin etkileri

Temmuz ayında mevsimlik ürünlerdeki (giyim ve ayakkabı ile işlenmemiş gıda ürünleri) fiyat düşüşlerinin de tüketici fiyatları üzerinde etkili olduğu ifade edildi. Ancak, söz konusu mevsimsel etkileri dışarıda bırakan TÜFE göstergesine (ÖKTG-A) bakıldığında Temmuz ayındaki yüzde 0,21'lik artışın geçmiş yıllara kıyasla daha düşük olduğunun görüldüğü kaydedildi. Özellikle hizmet ve dayanıklı mal fiyatlarındaki olumlu gelişmelerle özel kapsamlı göstergelerin tamamında yıllık enflasyonun gerilediğine dikkat çekildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.