Gıda Hattı

MB: Enflasyondaki Görünüm "Gıda ve Yönetilen/Yönlendirilen Fiyatlar Hariç" Olumsuz Değil

4 Aralık 2007, 17:22
Paylaş

Merkez Bankası’ndan Kasım Ayı Fiyat Gelişmelerine ilişkin yapılan değerlendirmede, gıda ürünlerinde kuraklık kaynaklı fiyat gelişmelerinin işlenmiş gıda ve yemek hizmetleri grubu fiyatlarına yansımasıyla gerek hizmetler endeksinin gerekse H göstergesinin yıllık artış oranının yükseldiğini belirtildi. Merkez Bankası, gıda fiyatlarının etkilediği kalemler ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar hariç tutulduğunda ise enflasyonun olumsuz bir görünüm sergilemediğine işaret etti. Kurum, elektrik ve doğalgaz gibi kalemlerdeki olası fiyat ayarlamaları ve gıda fiyatlarına ilişkin belirsizliklerin kısa vadede risk oluştursa da orta vadede enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceğinin tahmin edildiğini vurguladı.

“ÖTV ve su fiyatlarındaki artış, 1 puan artırdı”

Kasım ayında akaryakıt ve tütün ürünlerindeki ÖTV artışı ile su fiyatlarında gözlenen yükselişlerin enflasyonu yaklaşık 1 puan artırdığı kaydedilirken, yıllık enflasyonun bu doğrultuda yükselmesine neden olduğu belirtildi. Enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesinin (ÖKTG-H) yıllık artış oranının da işlenmiş gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarındaki artışların etkisiyle bir önceki aya kıyasla yükseldiği ifade edildi.

Hizmet grubu yıllık enflasyonunun kasım ayında bir önceki aya kıyasla yükselmesinde eğlence kültür hizmetleri ile lokanta ve oteller hizmetlerindeki fiyat artışları etkili olduğunu belirten Merkez Bankası, gıda fiyatlarının yemek hizmetleri enflasyonu üzerindeki etkileri dışında hizmet enflasyonunda olumsuz bir gelişme gözlenmediğini bildirdi. Açıklamada, "Nitekim, kira ve ulaştırma hizmetleri yıllık artışındaki gerileme sürmektedir" denildi.

Enerji ve işlenmemiş gıda dışı mal fiyatları

Enerji ve işlenmemiş gıda dışı mal fiyatları yıllık artış oranının, giyim grubu yıllık fiyat artışındaki gerilemeye karşın, işlenmiş gıda, tütün ürünleri ve altın fiyatlarındaki belirgin artışların etkisiyle 1,14 puan yükselerek yüzde 6,18 olarak gerçekleştiği anımsatılırken, kasım ayında ÖTV ayarlamasına bağlı olarak tütün ürünleri fiyatlarının yüzde 6,78 oranında arttığı, altın fiyatlarının uluslararası piyasalardaki fiyat hareketlerine paralel yüzde 6,26 oranında yükseldiği belirtildi.

Bununla birlikte, son dönemde YTL'nin güçlenmesine paralel olarak gerileyen ilaç fiyatlarının, enerji ve işlenmemiş gıda dışı mal grubu fiyat endeksindeki artışı sınırladığı kaydedildi. İlaç fiyatlarındaki azalışın etkisinin ise aralık ayında da gözleneceği ifade edildi.

Enerji grubu fiyatlarının kasım ayında yüzde 6,78 oranında arttığı ve bu grupta yıllık enflasyonun yüzde 11,02 olduğunu belirten Merkez Bankası, bu gelişmede ise büyük ölçüde akaryakıt ürünleri ve tüp gaz fiyatlarındaki ÖTV kaynaklı artışlar ile İstanbul'da yürürlüğe giren yeni şebeke suyu tarifesinin etkili olduğunu bildirdi. Ayrıca, akaryakıt fiyatlarının yüzde 9,12 oranında yükselmesinde ÖTV artışının yanı sıra, uluslararası petrol fiyatlarındaki keskin yükselişinin de etkili olduğu hatırlatıldı.

“İşlenmiş gıdada yüksek oranlı artışlar sürdü”

İşlenmemiş gıda fiyatlarının kasım ayında kısmi bir düzeltme sergileyerek yüzde 0,78 oranında gerilediği ifade edilirken, bununla birlikte, bakliyat fiyatlarında yüksek oranlı artışların kasım ayında da sürdüğü kaydedildi. Söz konusu ürün fiyatlarının aylık bazda yüzde 2,86 oranında arttığı belirtilirken, yıllık artış oranının yüzde 18,63 oranına ulaşmasının, olumsuz hava koşullarının işlenmemiş gıda fiyatları üzerindeki etkisinin sürdüğüne işaret ettiği bildirildi. İşlenmiş gıda ürünleri fiyatlarında gözlenen yüksek oranlı artışların kasım ayında da devam ettiğini açıklayan Merkez Bankası, Ağustos-Kasım döneminde fiyatları birikimli olarak yüzde 7,56 oranında artan grupta ekmek ve tahıl ürünleri ile katı ve sıvı yağlar kalemlerinde, kuraklık kaynaklı yüksek artışların sürdüğünü bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.