Gıda Hattı

Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü nedir?

7 Haziran 2022, 15:49
Paylaş
Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü nedir?
Maymun çiçeği virüsü belirtileri ve Türkiye’de olup olmadığı merak ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’daki tropik ormanlarında görülen Maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklaması Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Peki, Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Detaylar haberimizde...

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusu ile birlikte belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler de araştırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’daki tropik ormanlarında görülen Maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklaması Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Peki, Maymun çiçeği virüsü belirtileri nedir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği hastalığı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, ‘Ülkemizde bugüne kadar Maymun çiçeği vakası görülmemiştir.’ dedi. Maymun çiçeği virüsü, Avrupa'da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile aynı soydan gelen bir rahatsızlıktır.

Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir?

  • ATEŞ
  • KAS AĞRISI
  • BAŞ AĞRISI
  • TİTREME
  • KIZARIKLIK
  • DERİDE DÖKÜNTÜ

Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada paniğe yol açan maymun çiçeği virüsünün Türkiye’de görülmediğine dikkat çekerek, “Virüs, salgıyla geçiyor, damlacık enfeksiyonuyla geçmiyor. Dolayısıyla salgın, pandemi söz konusu değil. Lüzumsuz gündem yapmayalım, vatandaşı tedirgin etmeyelim. Ama maymun çiçeğine benzer belirtiler gösteren birçok virüs var. Her benzer görüntü için maymun çiçeği demeyelim” uyarısında bulundu.

Maymun çiçeği virüsü nedir?

Maymun çiçeği virüsü, Avrupa'da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile aynı soydan gelen bir rahatsızlık. Belirtileri, çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor.  Ancak uzmanlara göre, maymun çiçeği virüsü, yakalananların yüzde 30'unu öldüren çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli. Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda rahatsızlıklar birkaç hafta içinde kendiliğinden geçiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.