Gıda Hattı

Maymun çiçeği vaka sayısı 131’e yükseldi, ülkeler çiçek aşısının peşinde!

24 Mayıs 2022, 19:56
Paylaş
Maymun çiçeği vaka sayısı 131’e yükseldi, ülkeler çiçek aşısının peşinde!

DSÖ, dünya genelinde 131 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini duyururken, Almanya 40 bin doz çiçek aşısı siparişi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklama yaptı. DSÖ, ilk maymun çiçeği vakasının 7 Mayıs'ta tespit edilmesinin ardından 19 ülkede 131 doğrulanmış maymun çiçeği vakası ve 106 şüpheli vaka olduğunu duyurdu.

Halen araştırılmakta olan birkaç düzine şüpheli vakaya ek olarak, dünya çapında 130'dan fazla onaylanmış maymun çiçeği vakası kayıtlara geçerken, bugüne kadar herhangi bir can kaybı ise bildirilmedi.

Slovenya, Çekya ve BAE’de de tespit edildi

Slovenya, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan dönen bir kişide, maymun çiçeği virüsünün tespit edildiğini duyurdu. Hastalığı hafif geçiren kişinin hastaneye yatırılmadığı belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Batı Afrika’dan gelen 29 yaşındaki bir kadında maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Söz konusu kadına, gerekli tıbbi yardımının sağlandığı kaydedildi.

Maymun çiçeği virüsüne Çekya’da da rastlandı. İlk vakanın doğrulanmasının ardından Çekya Devlet Halk Sağlığı Enstitüsü, enfekte olan kişinin Mayıs ayı başında Belçika’nın Antwerp kentinde katıldığı müzik festivalinde virüs kaptığından şüphelenildiği belirtildi. Şahıs, Prag Askeri Hastanesi'nde (UVN) karantinaya alındı.

İki şüpheli vaka daha var

Çekya Devlet Halk Sağlığı Enstitüsü, toplamda 3 şüpheli vakadan alınan örneklerin grip ve grip dışı viral hastalıklar laboratuvarına gönderildiğini, ilk örneğin pozitif olduğunun anlaşıldığını ve diğer iki örneğin ise incelemesinin devam ettiğini bildirdi.

Prag Askeri Hastanesi Sözcüsü Jitka Zinke yaptığı açıklamada, karantina altındaki hastaya özel bir tedavi uygulanmadığını, özel koruyucu ekipman kullanan sağlık personeli tarafından sadece hastalığın semptomlarıyla ilgilenildiğini söyledi.

Çek Tıp Derneği Başkanı Pavel Dlouhy ise salgının en fazla cinsel temasla bulaşabileceği, normal yolla bulaşabilmesi için kişilerin en az 8 saat ve 2 metreden daha az bir yakınlıkta durması gerektiğini açıklayarak, "Bu virüsün salgına dönüşmesini beklemiyoruz. Sadece insanların kimlerle temas ettiklerinin çok iyi gözlemlenmesi gerekli" ifadelerini kullandı.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün mutasyona uğradığına dair bir kanıt olmadığı bildirilmişti.

Avrupa ve İngiltere, hastalığa yakalananlara aşı ve karantina öneriyor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, tüm şüpheli vakaların izole edilmesini ve yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı yapılmasını tavsiye ederken, İngiltere ise yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı sunarken, enfekte olabilecek herkesin iyileşene kadar karantinaya girmesini tavsiye ediyor.

“Durum gelişiyor ve DSÖ, endemik olmayan ülkelerde sürveyans genişledikçe daha fazla maymun çiçeği vakası tespit edilmesini bekliyor” açıklaması yapan DSÖ, her yıl yaklaşık bir düzine Afrika ülkesinde binlerce maymun çiçeği vakası olduğunu tahmin ediyor. Vakaların çoğu ise yılda yaklaşık 6 bin vaka ile Kongo ve yılda yaklaşık 3 bin vaka ile Nijerya'da tespit ediliyor.

Almanya 40 bin doz aşı sipariş etti

Almanya, dünyada hızla yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsüne karşı önlem almaya başladı. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, Bavarian Nordic şirketine ait 40 bin doz çiçek hastalığı aşısı sipariş ettiklerini duyurdu.

Enfekte olan kişiler için 21 günlük karantinanın şimdilik yeterli olacağını söyleyen Lauterbach, “Enfeksiyonlar daha da yayılırsa, bu noktada henüz tavsiye edilmeyen ancak gerekli olabilecek aşılar için hazırlıklı olmak isteyeceğiz” dedi. Maymun çiçeği salgınının kontrol altına alınabileceğini ve yeni bir pandemiye dönüşmeyeceğini belirten Lauterbach, erken müdahalenin patojenin toplumlara yerleşmesini engelleyebileceğini ifade etti.

RKI Başkanı Lothar Wieler ise, ülkede şu ana kadar 5 maymun çiçeği vakasının tespit edildiğini ve tüm hastaların erkek olduğunu belirtti.

ABD'den aşı önlemi

DSÖ’nün toplu aşılamaya gerek olmadığı ve hijyen kuralları çerçevesinde virüs yayılımının kontrol altına alınabileceğini açıklamasından sonra ABD’li sağlık yetkilileri, ülkede binden fazla aşı bulunduğunu ve bu sayının gelecek haftalarda hızla artmasını umduklarını söylemişti.

ABD’de çiçek ve maymun çiçeği hastalığına karşı kullanımı onaylanmış Jynneos isimli aşı, Avrupa’da sadece çiçek hastalığına karşı kullanılıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.