Gıda Hattı

Maymun çiçeği evcil hayvanlara bulaşır mı? TVHB Başkanı yanıtladı

26 Mayıs 2022, 16:07
Paylaş
Maymun çiçeği evcil hayvanlara bulaşır mı? TVHB Başkanı yanıtladı

Maymun çiçeği hastalığının evcil hayvanlara bulaş riskinin olmadığına vurgu yapan TVHB Başkanı Ali Eroğlu, “Bize en çok gelen soru. ‘Bu hastalık evcil hayvanlara bulaşıyor mu?’ Evcil hayvanlara bulaş söz konusu değil. Bu konuda insanlarımız rahat olabilirler. Dünyada 240’ın üzerinde vaka olduğunu biliyoruz. Ülkemiz açısından paniğe gerek yok, ancak dikkatli olmak lazım” dedi.

Van’da düzenlenen 2. Ulusal Yaban Hayvanları Kongresine katılan Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Yaban hayatını korumak gerekiyor”

Yaban hayvanlarının özellikle son yıllarda yaşanan koronavirüs nedeniyle ne kadar önem arz ettiğinin bir kere daha ortaya çıktığını vurgulayan Eroğlu, pandemide dikkatlerin yaban hayatı ve yaban hayvanlarının üzerine çekildiğini ifade etti. Eroğlu, “Bundan sonraki süreçte dünyada benzeri salgınların ya da olumsuzlukların yaşanmaması için mutlaka doğadaki dengeyi ve yaban hayatını korumak gerekiyor. Yaban hayatının çok değişik ve çeşitli yönlerini, yaban hayatının sürdürülebilirliğini ortaya koyması, bunun için bilimsel ve kurumsal anlamda nelerin yapılabileceği ortaya koyması nedeniyle, buradan çıkan sonuçlar ülkemizde uygulamaya konulacaktır diye ümit ediyoruz” dedi.

“Maymun çiçeği insana bulaşabiliyor”

Son dönemde ortaya çıkan ve hayvanlardan insanlara geçen zoonotik viral bir hastalık olan maymun çiçeğine de değinen Eroğlu, “Maymun çiçeği hastalığı, maymunlardan kemiricilerde, özellikle sincapgillerde rastlanan viral bir hastalık. İnsanlara bulaşabiliyor ve ölüme neden olabiliyor. Şu anda dünyanın gündeminde. Ülkemiz açısından herhangi bir paniğe gerek yok, ancak dikkatli olmak lazım. Bu hastalık daha çok kemiricilerde ve sincapgillerde olması dolayısıyla da bu tür yaban hayatı ve yaban hayvanını insanlarımızın bulundurmamasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

“Evcil hayvanlara bulaş riski yok”

Maymun çiçeği hastalığının evcil hayvanlara bulaş riskinin olmadığına vurgu yapan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Viral hastalıklarda genellikle halsizlik, yüksek ateş, baş ağrısı ve maymun çiçeğine özgü şişlikler oluşur. Herhangi bir rahatsızlık halinde insanlarımızın bir an önce bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekiyor.

Bize en çok gelen soru; ‘Bu hastalık evcil hayvanlara bulaşıyor mu?’ Evcil hayvanlara bulaş söz konusu değil. Bu konuda insanlarımız rahat olabilirler. Aldığımız bilgilere göre maymun çiçeği hastalığında şu anda 240 küsur vaka var dünyada. Bu bir küresel pandemi şeklinde görünmüyor ama yarın ne olacağını bilemeyiz. Bu açıdan da özellikle insan hareketleri, dolaşım gibi konularda gerekli önlemleri almak gerekiyor diye düşünüyorum. Zaten DSÖ bültenlerinde hangi ülkelerde hastalık çıktığı yer alıyor. Dolayısıyla o ülkelere karşı da gerekli tedbirlerin alınması gerekir.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.