Gıda Hattı

Maymun çiçeği belirtileri nedir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği hastalığı

27 Mayıs 2022, 09:52
Paylaş
Maymun çiçeği belirtileri nedir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği hastalığı
Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’daki tropik ormanlarında görülen Maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklaması Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Peki, Maymun çiçeği belirtileri nedir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği hastalığı Detaylar haberimizde...

Maymun çiçeği virüsü nedir sorusu ile birlikte belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler de araştırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’daki tropik ormanlarında görülen Maymun çiçeği virüsü ile ilgili açıklaması Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Peki, Maymun çiçeği belirtileri nedir? Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği hastalığı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, ‘Ülkemizde bugüne kadar Maymun çiçeği vakası görülmemiştir.’ dedi. Maymun çiçeği virüsü, Avrupa'da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile aynı soydan gelen bir rahatsızlıktır.

Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir?

  • ATEŞ
  • KAS AĞRISI
  • BAŞ AĞRISI
  • TİTREME
  • KIZARIKLIK
  • DERİDE DÖKÜNTÜ

Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Ülkemizde bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmemiştir." açıklamasında bulundu.

Maymun çiçeği virüsü nedir?

Maymun çiçeği virüsü, Avrupa'da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile aynı soydan gelen bir rahatsızlık. Belirtileri, çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor.  Ancak uzmanlara göre, maymun çiçeği virüsü, yakalananların yüzde 30'unu öldüren çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli. Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda rahatsızlıklar birkaç hafta içinde kendiliğinden geçiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.