AramaArama
Gıda Hattı

Mayıs’ta perakendede güven artıran tek sektör hangisi?

3 Haziran 2021, 16:49
Paylaş
Mayıs’ta perakendede güven artıran tek sektör hangisi?

TEPAV’ın Perakende Güven Endeksi Mayıs’ta aylık ve yıllık bazda azalırken, perakende güveninin artış gösterdiği tek sektör, yiyecek, içecek ve tütün ürünleri oldu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Perakende Güven Endeksi’nin (TEPE) Mayıs ayı sonuçları açıkladı. Mayıs’ta endeks, bir önceki aya ve bir önceki yıla göre azaldı.

Tam kapanma ayında perakende güven kaybetti!

TEPE, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen tam kapanma tedbirlerinin ve döviz kurundaki hareketliliğin etkisiyle, Mayıs 2021’de bir önceki aya göre 3 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 1,9 puan azalışla -18,8 puan değerini aldı. TEPE’deki azalışta geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki kötüleşme ve mevcut stok düzeyindeki artış olumsuz katkı yaptı.

Perakendecilerin satış beklentisi azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Mayıs 2021’de -9,5 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 0,1 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 0,9 puan azaldı.

Mayıs 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 32,2’si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 34,6’sı işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 33,1 oldu.

Perakende güveni artan tek sektör; yiyecek, içecek ve tütün ürünleri oldu

“Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörü Mayıs ayında perakende güveni artan tek sektör olurken, Mayıs ayı perakende güveninde en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görüldü.

Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergilerken, AB ülkeleri genelinde yaşanan yüksek yıllık artışta aşı kampanyalarının daha hızlı ilerlemesinin etkili olduğu düşünülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.