Gıda Hattı

Mayıs meyveleri nelerdir? Mayıs meyveleri faydaları nedir?

21 Mayıs 2021, 16:56
Paylaş
Mayıs meyveleri nelerdir? Mayıs meyveleri faydaları nedir?

Mayıs ayıyla birlikte pazarlar ve manavlar şenlenmeye ve renklenmeye başlar. Önce çilek ve erik gelir, ardından malta eriği ve kiraz sıradadır. Tabii bu meyvelerin lezzetti ve tadı yaz aylarıyla birlikte artar.

Malta eriğinin faydaları

- A, B6 ve C vitaminlerini de içerirmiş.
- Bağışıklık sistemine katkıda bulunurmuş.
- Hücrelerde oluşan hasarı önlermiş.
- Göz ve cilt sağlığı için faydalıymış.

Mayıs meyveleri nelerdir?
Mayıs meyveleri nelerdir?

Eriğin faydaları

- Kabızlığa iyi gelir ve bağırsakları çalıştırır.
- Kalp ve damar sağlığını korur.
- Astım, bronşit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Çileğin faydaları

- Kanı temizler.
- Stresi azaltır.
- Diş etleri güçlendirir.
- Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mayıs ayı hem bahar aylarının hem de yaz aylarının meyvelerinin tüketilebileceği bir aydır. Lezzetli, sulu ve soğuk meyveleri çeşitli içecek, tatlı, dondurma yapımında kullanmak gerekir. Ayrıca tek başına da tüketilebilecek meyveler sağlıklı kalmak isteyenlerin mutlaka yemesi gereken yiyeceklerdir.

Mayıs Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Mayıs ayında yetişen sebzelerle çeşitli yemekler yapılmalı ve bazıları da pişirmeden tüketilmelidir. İçindeki vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendiren sebzelerin eksikliğinden çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Mayıs ayı sebzelerinin arasında bulunan asma yaprağı özellikle yaprak sarması seven kişiler için mutlaka satın alınması gereken bir sebzedir. Ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılmak üzere arpacık soğanı, bezelye çeşitleri, bebe havuç, taze sarımsak, enginar, kuşkonmaz yetişmektedir. Mayıs ayında bakla, kuşkonmaz ve semizotu da yetişmektedir.

Biber, kabak, ıspanak, domates, ısırgan otu ve taze fasulye de Mayıs ayında yetişmektedir. Diğer aylarda da bulunması mümkün olan bu sebzeler sofralarda sık sık yer almalıdır. Mevsim geçişlerinden etkilenen kişilerin korunmasını sağlamakla kalmaz, pek çok hastalığın kişiye uğramasını engeller.

Sürekli Yetişen ve Mayıs Ayında Tüketilebilecek Diğer Sebzeler

Bazı sebzelerin yetişmesi için sıcaklık, nem, yağış gibi etkenler söz konusu değildir. Bu sebeple her mevsimde yetişebilen ve tüketilebilen yiyecekler bulunur. Bu sebzelerin çoğu yeşil yapraklıdır ve özellikle anemi (kansızlık) hastalığına iyi gelmektedir.

Sürekli yetişen yeşil sebzeler dereotu, marul, nane, roka, tere, maydanoz, taze soğan ve pazıdır. Özellikle salatalarda yer verilen bu yiyecekler soğuk meze ve yemek yapımlarında da kullanılabilir. Ayrıca yeşil olmamasına rağmen sürekli bulunabilen sebzeler kuru sarımsak, kuru soğan ve patatestir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.