Gıda Hattı

Mavi gözlü insanların tek ve ortak bir ataları var!

3 Nisan 2022, 09:17
Paylaş
Mavi gözlü insanların tek ve ortak bir ataları var!

Yeni araştırmalar, mavi gözlü insanların tek bir ortak ataya sahip olduğunu gösteriyor.

Kopenhag Üniversitesi'nden bir ekip, 6-10.000 yıl önce meydana gelen ve bugün gezegende yaşayan tüm mavi gözlü insanların göz rengine neden olan bir genetik mutasyonun izini sürdüler.

Hücresel ve Moleküler Tıp Bölümü'nden Profesör Hans Eiberg, "Başlangıçta hepimizin kahverengi gözleri vardı" diyor. "Fakat kromozomlarımızdaki OCA2 genini etkileyen bir genetik mutasyon, kelimenin tam anlamıyla kahverengi göz üretme yeteneğini "kapatan" bir "anahtar" yaratılmasıyla sonuçlandı."

OCA2 geni, saçımıza, gözlerimize ve cildimize renk veren pigment olan melanin üretiminde yer alan sözde P proteinini kodluyor. Bununla birlikte, OCA2'ye bitişik gende bulunan "anahtar", geni tamamen kapatmaz, aksine eylemini kahverengi gözleri etkin bir şekilde maviye "seyrelterek" iristeki melanin üretimini azaltmakla sınırlıyor."

Sınırlı Genetik Çeşitlilik

Gözlerin renginin kahverengiden yeşile değişmesi iristeki melanin miktarıyla açıklanabilir, ancak mavi gözlü bireylerin gözlerindeki melanin miktarında sadece küçük bir değişiklik var. Profesör Eiberg, "Bundan tüm mavi gözlü bireylerin aynı ataya bağlı olduğu sonucuna varabiliriz." diyor.

"Hepsi aynı anahtarı DNA'larında tam olarak aynı noktada miras almışlardır." Buna karşılık, kahverengi gözlü bireyler, DNA'larının melanin üretimini kontrol eden alanında önemli bireysel farklılıklara sahiptir.” diye ekliyor.

Profesör Eiberg ve ekibi mitokondriyal DNA'yı incelediler. Ürdün, Danimarka ve Türkiye gibi çeşitli ülkelerdeki mavi gözlü bireylerin göz rengini karşılaştırdı. Bulgular ise, Profesör Eiberg'in OCA2 genini göz renginden sorumlu olarak ilk kez dahil ettiği 1996'da başlayan on yıllık genetik araştırmaların en sonuncusu.

Doğa Genlerimizi Karıştırıyor

Kahverengi gözlerin maviye mutasyonu, ne pozitif ne de negatif bir mutasyonu temsil ediyor. Saç rengi, kellik, çiller gibi insanın hayatta kalma şansını ne artıran ne de azaltan çeşitli mutasyonlardan biri. Profesör Eiberg'in dediği gibi, "Bu, doğanın sürekli olarak insan genomunu karıştırdığını, insan kromozomlarından oluşan bir genetik kokteyl yarattığını ve bunu yaparken farklı değişiklikleri denediğini gösteriyor."

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.