Gıda Hattı

Masterchef tiramisu nasıl yapılır? Masterchef tiramisu tarifi!

17 Kasım 2021, 14:33
Paylaş
Masterchef tiramisu nasıl yapılır? Masterchef tiramisu tarifi!
Masterchef tiramisu nasıl yapılır? Masterchef tiramisu tarifi! Masterchef'te 16 Kasım Salı günü yarışmacılardan Tiramisu tatlısı istendi. Yarışmacılar en iyi Tiramusu tabağı için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Peki Tiramisu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Masterchef tiramisu nasıl yapılır? Masterchef tiramisu tarifi! Masterchef'te 16 Kasım Salı günü yarışmacılardan Tiramisu tatlısı istendi. Yarışmacılar en iyi Tiramusu tabağı için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Peki Tiramisu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Tiramisù, Mascarpone ile yapılan bir İtalyan tatlısı. Kelime anlamı "Beni neşenlendir ya da Beni yukarı çek "

Tiramisù için gerekenler: 1 paket kedi dili bisküvisi, 1 çay fincanı sıcak su, 2 çorba kaşığı hazır kahve, 2 çorba kaşığı tozşeker, 1 tatlı kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı türk kahvesi. Ayrıca badem likörü veya konyak ilave edebilirsiniz. Malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılır ve kedi dilleri bu karışımla ıslatılır. Bir kat krema, bir kat bisküvi ve üzerine tekrar bir kat krema konulur ve kahve ile süslenir.

Un, şeker, süt ve yumurtayı karıştırın. Koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. Ocağı kapattıktan sonra labne peynirini ekleyin ve telle çırparak pütürsüz olmasını sağlayın.

  • 2 çorba kaşığı neskafe
  • 2 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 hazır kakaolu pasta altı
  • 1 çay fincanı sıcak su
  • Krema malzemeleri:
  • Yarım litre süt
  • 1 adet yumurta
  • 3 kahve fincanı toz şeker
  • 3 kahve fincanı un
  • 1 paket labne peyniri

Bu tarife başlamadan önce, tüm malzemelerinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. Güçlü espresso, Grand Marnier (isteğe bağlı - aşağıya bakın), ladyfingers, mascarpone, rom, yumurta, şeker, krema, vanilya özü, tuz ve şekersiz kakao tozuna ihtiyacınız var.

Espresso ve Grand Marnier'i çırpın. Grand Marnier, hem kahve karışımında hem de mascarpone kreminde alkol olduğu için bunu bir içki tiramisu yapar. Bu tatlıda Grand Marnier'in tadı harika ama isterseniz atlayabilirsiniz. Espressonuz yoksa, espresso tozu satın alın ve tarif notlarındaki ölçüleri takip edin.

Bayan parmakların yarısını espresso karışımına batırın. Ladyfingers 1 saniye içinde çok fazla sıvıyı emer, bu yüzden çok hızlı bir smaç yapın. Aşırı doymuş ve ıslak olmasını istemezsiniz çünkü tiramisu titrerken tüm kremanın altında yumuşar.

Tencerenin dibine çizgi daldırılmış ladyfingers. Tek bir katı katman oluşturmak için daldırılmış uğur böceklerinizi fırın tepsisine yerleştirin. Gerekirse, boşlukları doldurmak için bazı uğultu parmaklarını kesin.

Mascarpone ve romu birlikte çırpın. Kaliteli mascarpone kullanın. BelGioioso markasını seviyorum (sponsorlu değil - gerçekten her zaman kullandığım şey). Bu öncelikle espresso aromalı bir tatlı olmasına rağmen, tiramisu da rom içerir.

Yumurta sarılarını ve şekeri yavaşça pişirin. Yumurta sarısı tiramisudaki ana içeriktir. Yumurta sarısını ve şekeri birlikte pişirmek için bir çift kazan veya derme çatma bir kase/ tencere çift kazan kullanın. Maida'nın tarifi de bu adımdan kısa süre sonra gelen yumurta beyazlarını kullanıyor.

Yumurta sarısını mascarpone krema karışımına çırpın.

Çırpılmış krema yap. Ağır krema ve vanilya özünü orta tepeler halinde çırpın.

Çırpılmış kremayı mascarpone krema karışımına katlayın.

Yumurta akını, tuzu ve şekeri çırpın. Yumurta akı ve tuzu köpürene kadar çırpın, ardından yavaşça şekeri dökün ve sert tepeler oluşana kadar çırpın.

Yumurta akı karışımını mascarpone krema karışımına katlayın.

Ladyfingers'ın üstüne krema karışımının yarısını koyun. Bir ofset spatula yardımcı olur.

Kalan hançerleri batırın ve katmanlayın.

Kalan krema karışımı ile doldurun, ardından 2-3 saat karıştırın.

Kakaolu toz. Birkaç saat soğuduktan sonra, üst katmanı yoğun bir şekersiz kakao tozu katmanı ile tozlayın. Elek kullanın . Bu, tüm tiramisu tatlısına klasik bir son dokunuş.

Bir gecede soğutun. 1 güne kadar soğutabilirsiniz, bu yüzden harika bir tatlı tarifi!

Zabaione, yumurta sarısı, şeker ve tatlı bir şarap (genellikle Moscato d'Asti veya Marsala şarabı) ile yapılan bir İtalyan tatlısı bazen de içeceğidir. Tarifin bazı çeşitlerinde konyak gibi likörler de eklenir. Tatlı olarak sunulanı çırpılmış yumurta sarısı içeren bir kremadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.