Gıda Hattı

Maskeler çıkıyor mu? 1 Haziran'da yasaklar bitiyor mu?

29 Mayıs 2021, 22:50
Paylaş
Maskeler çıkıyor mu? 1 Haziran'da yasaklar bitiyor mu?

1 yılı aşkın süredir devam edem pandemi 1 Haziran itibariyle bitecek mi? Herkes internet başında Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı açıklamayı bekliyor. En çok merak edilenlerin başında ise Maskeler artık takılmayacak mı? 1 Haziran'da yasaklar kalkıyor mu? sorularının yanıtları haberimizde...

TÜRKİYE BU YAZ SALGINI ATLACAK MI?

Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil; Hotamışlıgil pandeminin ne zaman sona ereceğini ve yaygın aşılamanın önemini canlı yayında yorumlarıyla yanıtladı.

Tünelin ucundaki ışığı çok parlak görüyorum. En önemli şey çok net olarak aşıları yaygın olarak uygulayan ülkelerde salgın bitiyor. Aşı olmadan salgının bitmesi mümkün değil.

Aşı karnesi bence kötü bir fikir. Beklenmedik sıkıntılar yaratabilecek bir şey. Etkinlik düzeyi de tartışabilecek. Dünyada aşıya erişim eşitsizliği var. Hiç aşılanmamış ülkeler var.Bir numaralı çözülmesi gereken bu: Aşıların dağıtımı. Aşılar arası bir propaganda yarışı da var. Veri eksikliği soru işareti yaratıyor. İlk doz yapıldıktan sonra çok yüksek bir koruma oranı oluyor. Aşı tedariğinde bir sorun varsa, 10 milyon kişiye 2 doz aşı yapmaktansa 20 milyon kişiye bir doz aşı yapmak daha mantıklı.Geleceği açıklanan aşılar tamamen gelirse, Türkiye bu yaz salgını tamamen bitirebilir.

Okul
Okul

1 HAZİRAN'DA YASAKLAR BİTİYOR MU? MASKELER KALKACAK MI?

1 Haziran yaklaşırken sıklıkla "Sokağa çıkma yasağı bitecek mi, ne zaman bitiyor?"

Kademeli normalleşme devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son yapılan kabine toplantısında 1 Haziran tarihine dikkat çekmişti. Tarih yaklaşırken "Sokağa çıkma yasağı bitecek mi, ne zaman bitiyor?" soruları yöneltiliyor.

SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceği ise bir sonraki Kabine toplantısının ardından belli olacak.

3HAFTA SONU AÇIK OLACAK YERLER

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.