Gıda Hattı

Mars’ta çöp bulundu! İnsanlık henüz gitmedi ama çöpü ulaştı...

18 Haziran 2022, 00:06
Paylaş
Mars’ta çöp bulundu! İnsanlık henüz gitmedi ama çöpü ulaştı...

Henüz hiçbir insan Mars’a ayak basmasa da, çöplerimiz bizden önce gezegene ulaştı…

Geçtiğimiz gün, NASA'nın Perseverance uzay aracına ait Twitter hesabından Kızıl Gezegen'de insan yapımı bir çöp tespit edildiği açıklandı.

Hesaptan atılan Tweet’te, "Ekibim beklenmedik bir şey fark etti. Termal battaniyeye ait bir parça gördü. Bunun benim 2021'de, inişim sırasında kullandığım ekipmandan kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Perseverance ilk olarak Şubat 2021'de Mars'a indi. O zamandan beri gezegenin Jezero Kraterinde herhangi bir yaşam kanıtı bulmak için çalışıyor. Ancak uzay aracı, hayat belirtisi yerine onu oraya gönderen yaşamın kanıtını buldu…

Ekip, çöpün bulunduğu yerden yaklaşık iki kilometre (yaklaşık 1,2 mil) uzağa indiği için termal battaniyenin parçasını orada bulmanın “sürpriz” olduğunu söyledi.

Termal battaniyeler, sıcaklığı kontrol etmek için kullanılır. Perseverance da yola çıkmadan önce bu malzeme ile sarılmıştı.

Perseverance, habere konu olan termal battaniye dışında da Mars'a bazı çöpler bıraktı. Nisan ayında, NASA'nın Ingenuity Mars Helikopteri, Perseverance indiğinde geride kalan teçhizatın fotoğraflarını çekmişti.

NASA, "Paraşüt ve koni şeklindeki arka bölüm, 18 Şubat 2021'de Mars yüzeyine ateşli inişi sırasında uzay aracını korudu" açıklamasını yapmıştı.

Mars’ta tespit edilen çöp, gittikçe büyüyen bir soruna işaret ediyor. İnsanlık olarak uzağı keşfettikçe arkamızda çöp bırakıyoruz. Uzay görevlerinden kalan bot, paraşüt ve daha birçok araç, uzayda bıraktığımız çöpler arasında.

NASA'ya göre, ABD Savunma Bakanlığı'nın küresel Uzay Gözetleme Ağı sensörleri şu anda Dünya'nın etrafında dönen 27.000'den fazla "uzay çöpü" parçasını takip ediyor.

NASA, uzaydaki çöp sorununu şu sözlerle anlatıyor:

“Uzayın Dünya’ya yakın kısmında, izlenemeyecek kadar küçük, ancak insan uzay uçuşlarını ve robotik görevleri tehdit edecek kadar büyük olan çok daha fazla çöp var. Hem çöpler hem de uzay araçları son derece yüksek hızlarda hareket ettiğinden, yörüngedeki küçük bir enkaz parçasının bir uzay aracına çarpması, ciddi sorunlara yol açabilir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.