AramaArama
Gıda Hattı

Marsı Dünyaya dönüştürebilir miyiz?

11 Ağustos 2021, 18:58
Paylaş
Marsı Dünyaya dönüştürebilir miyiz?

Birçok bilim kurgu filmi ve kitapta Mars’ın yaşamak için uygun bir gezegen haline geldiğini görürüz. Ancak soğuk havası, güneşten uzaklığı ve genel tozlu havası ile Mars'ı Dünya'ya daha çok benzetmek göründüğünden daha zordur.

Mars eskiden Dünya gibi sıcak bir gezegendi. Milyarlarca yıl önce Mars, karbonca zengin bir atmosfere, göllere, okyanuslara ve muhtemelen bulutlara sahipti. Fakat Dünya’dan daha küçük olan Mars’ın boyutu nedeniyle Dünyadan daha hızlı soğuduğunu biliyoruz.

Dünya’nın çekirdeği hala erimiş durumda ve metal açısından zengin bir yapışkan madde içermektedir. Bu yapışkan madde, manyetik alana güç sağlamaktadır. Mars hızla soğuduğunda ise çekirdeği katılaşmıştır.

  • Manyetik güç alanı kapanarak atmosferini güneş rüzgârının tahribatına maruz bırakmıştır.
  • Yaklaşık 100 milyon yıl süren bu tahribat, Mars’taki hava basıncını neredeyse yok etmiş ve gezegeni kurutmuştur. Sonuç olarak aslında bir zamanlar Dünyaya benzeyen Mars günümüzde çok daha farklıdır.

Peki Mars’ı yeniden Dünyaya benzetmek mümkün müdür?

Yüzlerce yıllık karbon emisyonumuzla, istemeden, basit bir sera mekanizmasıyla Dünya'nın yüzey sıcaklığını yükselttik. Yeni bir yaklaşım olarak bu yöntemi Mars için deneyebilir miyiz?

Ancak en büyük sorun Mars’ın atmosferine erişimin sağlanamamasıdır. Çünkü atmosfer uzayda tamamen kaybolmuş durumdadır.

  • Mars’ın kutup örtüsünde bol miktarda su buzu ve donuk karbondioksit birikintileri vardır.
  • Bu örtü bir şekilde ısıtılabilse bile bu durum bir sera ısınmasını başlatmak için atmosfere yeterli miktarda karbon salabilir. Ancak bu sadece basit bir fikirden ibarettir.

Sera gazı eksikliğini gidermek için bazı radikal öneriler de mevcuttur. Fakat bu önerilerle ilişkili teknolojik zorlukların üstesinden gelebileceğimizi varsayarsak bile karşımıza daha büyük bir sorun çıkıyor: Manyetik alan eksikliği!

Yaratıcı çözümler her zaman bulunabilmektedir. Belki güneş rüzgarını saptırmak için uzayda dev bir elektromıknatıs yapmak  ya da Mars'ı bir süper iletkenle kuşatıp ona yapay bir manyetosfer yapmak çözüm olabilir.

Sonuç olarak Mars'ı yaşamak için uygun hale getirmek mümkün müdür? Elbette, mümkündür! Bunu engelleyen hiçbir temel fizik yasası bulunmamaktadır. Ancak üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği de kesindir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.