AramaArama
Gıda Hattı

Marmara Üniversitesi önce duyurdu, sonra sildi: YÖK Başkanı değişti

30 Temmuz 2021, 00:51
Paylaş
Marmara Üniversitesi önce duyurdu, sonra sildi: YÖK Başkanı değişti
Marmara Üniversitesi twitter hesabından, Rektör Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK Başkanlığına atandığını duyurdu, sonra bu paylaşım silindi.

Marmara Üniversitesi’nin resmi sosyal medya hesabından, Rektör Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK Başkanlığına atandığı duyuruldu, ancak kısa süre sonra bu paylaşım kaldırıldı. Kararname yayınlanmadan görevden alındığı duyurulan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevden alınması sürecindeki rolü nedeniyle tepkilere hedef olmuştu.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK Başkanlığına atandığı haberi, üniversitenin resmi twitter hesabından “Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Başkanı olarak atanmıştır. Ülkemize, eğitim ve öğretim camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz” ifadeleriyle duyuruldu.

Ardından da Rektör Özvar’ın özgeçmişi paylaşıldı.

Ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanmadan yapılan bu paylaşımlar, sosyal medya hesaplarından silindi.

Saraç, Bulu’nun görevden alınması sürecinde tepkileri çekmişti

Marmara Üniversitesi’nin paylaşımlarıyla, daha Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlanmadan görevden alındığı duyurulan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’nun görevden alınması sürecindeki rolü nedeniyle tepkilere hedef olmuştu.

Görev süresi sona eren Saraç’ın, yeniden görev almak istemediğini ilettiği de iddialar arasında…

Erol Özvar kimdir?

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Erol Özvar, 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir. (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini (İtalya).)

İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babası.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.