Gıda Hattı

Tüfenkci, marketlerin haftada bir gün tatil talebine ne yanıt verdi?

11 Nisan 2018, 16:28
Paylaş
Tüfenkci, marketlerin haftada bir gün tatil talebine ne yanıt verdi?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2018’in açılışında dile getirilen haftanın bir günü marketlerin tatil edilmesi önerisine, “Eğer sizler bir araya gelebilirseniz, hiçbir yasal düzenlemeye ihtiyaç kalmadan, kararla bunu deklare edebilirseniz” karşılığını verdi.

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı YZB 2018, “Çevre” teması ile kapılarını açtı.

Toptan ve perakende ticaretten 90 milyar TL katma değer

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen YZB 2018 zirvesinin açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye ekonomisinde perakende ve toptan ticaretin yaklaşık 90 milyar dolarlık bir katma değer üretimi gerçekleştirdiğini, bu rakamın 126 ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'ndan daha büyük bir ekonomik değeri ifade ettiğini söyledi. Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektör 2015 sonunda 663 milyar TL ciro büyüklüğe ulaştı. Yaklaşık 750 bin işletme bulunuyor. Bu rakam ülkemizdeki tüm işletmelerin yüzde 26'sına tekabül ediyor.

Bülent Tüfenkci: “Organize perakendenin payı artıyor”

Türkiye perakende sektörü; tüketim harcamalarında Avrupa'da ilk 10, gıda harcamalarında ise ilk 5 ülke içinde yer alıyor. Sektörün büyüme hızının önümüzdeki yıllarda ortalama yüzde 9 oranına ulaşılması bekleniyor. Çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 15'i, 2 milyon kişi bu sektörde çalışıyor. Organize perakendeciliğin toplam perakende ticaret içerisindeki payı her geçen gün artıyor.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile uygulamada yaşanan kavram karmaşasının önüne geçildi. Üretici ve tedarikçilerin perakende işletmelerle ilişkileri tanımlı hale gelirken; üretici ve tedarikçilerden keyfi olarak alınan prim ve bedellerin önüne geçilecek adımlar atıldı. Küçük ölçekli üretici ve tedarikçilerin markalaşmasını destekleyecek düzenlemeler hayata geçirildi.”

Marketlerin haftada bir gün tatil edilmesi

Konuşmasında perakende sektörüne yönelik düzenlemelere de değinen Bülent Tüfenkci, “Sizler varsanız, bizler de varız. 2017 yılında verdiğimiz işveren prim desteğini, 2018'de de devam ettireceğiz. Bu sizler için önemli bir katkı. Perakende sektörü, özellikle işçi sirkülasyonu çok fazla olan sektörlerden biri. 2018'de yeni istihdam sağlamaları halinde işveren üzerindeki bütün yükü ve payı hükümet olarak bizler alıyoruz. Sizlere destek veriyoruz. Perakende ticaret sektöründeki paydaşların ilişkilerinin güçlendirilmesini önemsiyoruz. Haftanın bir günü marketlerin tatil edilmesinden bahsettiniz, taleplerinizi dile getirdiniz. Eğer sizler bir araya gelebilirseniz, hiçbir yasal düzenlemeye ihtiyaç kalmadan, kararla bunu deklare edebilirseniz. Biz de bunun önünü açabiliriz” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’ndan iş dünyasına çağrı

YZB 2018 açılış konuşmasında istihdam teşviklerinin önemine vurgu yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, “2018 yılında yeni işe aldığınız her bir kişiye sadece asgari ücret kadar maaş ödeyeceksiniz. Onun üzerindeki bütün vergi yüklerini devletimiz üstlenmiş durumda. Bundan istifade edin. Birçok kurumun destek ve teşviklerden haberi yok. Maalesef verilen destek ve teşviklerden yüzde 100 yararlanılmıyor. Geçmişe yönelik istihdam teşvikleriniz için müracaat edin. Mayıs ayı sonuna kadar hakkınız var” dedi.

Bir haftada 2,5 milyar TL Nefes Kredisi

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için getirilen arabuluculuk sistemine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “1 Ocak'tan itibaren işçi-işveren davalarında 22 bin dosya arabulucuya gitti. 22 bin dosyanın yüzde 68'i arabuluculukla bitmiş. Ayrıca geçtiğimiz hafta Başbakanımız ile birlikte İzmir'de TOBB Nefes Kredisini duyurduk. Bankalar ellerini taşın altına koydular, 7,5 milyar TL'lik kredi hacmi çıktı. 1 haftalık süreçte kullanılan miktar 2,5 milyar TL'ye ulaştı. Bunlardan da istifade edin” çağrısında bulundu.

“e-ticareti ıskalamayın”

Private Label ürünlerin KOBİ'lerin büyümesini, markalaşmasını engellediğine vurgu yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Biz, bir taraftan markalaşma çağrısında bulunurken, öteki taraftan da markalaşmanın paçasından tutuluyor. Private Label konusunda bu işin önlemi alınmazsa, milli sanayii Türkiye'de kalmaz. İthalatın önünü daha da patlatır. Perakende demek, ekonominin yüzde 60'ı demek. Sektörünüz, ekonominin lokomotifi. Girişimci ve cesur olmanız lazım. Bu özelliklere sahipsiniz. e-ticaret konusunu ıskalamayın. Online perakende pazar büyüklüğü 20 milyar TL'ye ulaştı. Geçen yıl her 4 kişiden 1'i internet üzerinden alışveriş yaptı. Bu, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi amaçlayan ülkemiz için önemli bir gelişme” diye konuştu.

“Alışverişte yeni dönem başlıyor”

Açılışta konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek de, YZB 2018 ana gündemini, sürdürülebilir bir dünya, gelecek nesillere daha sağlıklı bir yaşam sunmak için çevre olarak belirlediklerinin altını çizdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan sebze ve meyve ticaretindeki zayi oranının düşürülmesi ve arz dalgalanmalarının engellenmesine yönelik tebliği desteklediklerini belirten Altunbilek, şöyle konuştu:

“Binlerce ton sebze ve meyve zayi olmayacak, çöpe gitmeyecek, israf olmayacak. Sebze ve meyve ticareti izlenebilir olacak. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 'Atık Yönetmeliği' kapsamında 1 Ocak 2019'da hayata geçireceği düzenlemeyle poşet kullanımı satış noktalarında ücretli olacak. Doğanın yüzyıllarca kabul etmediği, çevreyi, denizleri kirleten ve insanlarla birlikte canlıların hayatını tehdit eden plastik poşet kullanımını tamamen ortadan kaldırmak gerek. Yeni yılda uygulanacak düzenleme, sadece çevre değil, ülke ekonomisi, market işletmeleri için de hayli önemli. Yapılan araştırmalara göre günlük poşet tüketimi 50 milyon adet olarak belirtiliyor. Bu tüketimin 1 yıl içinde maddi zararı milyarlarca TL iken, çevreye zararını ölçmek ise imkansız. İki bakanlığımız tarafından hayata geçirilen bu önemli projelerle alışverişte yeni bir dönem başlıyor.”

“Sektörde aşırı rekabet var”

Yerel zincirlerin cirosunun zor şartlara rağmen 33 milyar TL'ye ulaştığını, 2018 yılında 73 bin çalışanı ile ciroda yüzde 15 büyümeye imza atmak istediklerini belirten Mustafa Altunbilek, yaşanan sorunları da şöyle aktardı:

“Son dönemde sektördeki aşırı rekabet nedeniyle birçok yerel perakendecinin büyüme ve gelişme çabalarını askıya almış olduğunu görüyoruz. Artan maliyetler, azalan karlılıklar, perakende yasasındaki eksik ayaklar nedeni ile Türkiye genelindeki 30 bine yaklaşan market sayısı; yerel marketleri, küçük esnafı, tedarikçiyi, yatırım yaptığımız şehirleri etkiliyor.

market-kasa-gidahatti“KDV yüzde 1’e çekilsin”

TPF olarak 3 ana konuyu hükümetimizin gündemine sunuyoruz. İlk talebimiz manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde toptanda olduğu gibi perakende de KDV yüzde 8'den yüzde 1'e düşmesi. Bu; istihdama, vatandaşımızın alım gücüne yansıyacak. Sepetler, indirime uğrayan ürünlerle yüzde 7 daha ucuza dolacak.

İkinci talebimiz yan yana market açılışları ile ilgili düzenleme. Aynı sokakta birçok market yan yana açılıyor. Bu nedenle rekabette zorlanan meslektaşlarımız hayatına devam edebilmek için ya farklı marketlerle birleşmek zorunda kalıyor ya da marketini kapatıyor.

Marketlere haftalık tatil

Hükümetimizden sektörümüz için üçüncü istediğimiz ise çalışma saatleri ve haftanın herhangi bir gününde marketlerin tatil edilmesi. Küçük esnafa nefes aldıracak bu düzenleme, çalışanlarımız için de bir fırsat. Çalışanlarımız aileleri ile vakit geçirebilecek, dinlenebilecek, sosyalleşecek, verimlilikleri artacak. Daha da önemlisi çalışanlarımız marketçiliği bir meslek olarak görebilecek. Bu 3 konuda sağlanacak destek, düzenlemeler; tüm sektörü kucaklayacak ve bizlere nefes aldıracak.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.