Gıda Hattı

Marketlerde paralı poşet satışı geliyor

13 Kasım 2018, 14:26
Paylaş
Marketlerde paralı poşet satışı geliyor

AK Parti, marketlerde paralı poşet satışı da dahil düzenlemeler içeren kanun teklifi ile icra takipleri için merkezi sanal izleme sistemi kurulmasına ilişkin kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

AK Parti, TBMM’ye iki yeni kanun teklifi sundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıkladı

TBMM’de gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş,  poşetlerin tüketimini azaltmak maksadıyla marketlerde poşetin parayla satılmasına ilişkin atık yönetimi kanun teklifini sunduklarını bildirdi.

Teklif, aynen yasalaşırsa, marketlerde poşetler 25 kuruş karşılığında satılacak.

plastik-poset-gidahatti

İcra takipleri için sanal sistem

AK Partili Muş, ikinci kanun teklifi ile de artık icra takipleri için icra müdürlüklerine gitmenin ortadan kalkacağını söyledi. Muş, “İcra müdürlüklerine gitmeyi ortadan kaldırıp, merkezi takip sistemi adında bir sanal sistem kurmaktayız. Yapay zekanın da içinde kullanılacağı bu sistem içinde avukatlar icra takiplerini buradan yapacaklar” dedi.

Konkordato için denetim raporu verme yetkisi kısıtlanıyor

Konkordato ilan edilebilmesi için bağımsız denetim kuruluşundan denetim raporu alınması ve bu denetim raporu ile mahkemeye müracaat edilip konkordato ilanı yapılabildiğini hatırlatan Mehmet Muş, “Bu denetim raporunu veren kuruluşları kamu yararına denetim yapması yetkisine sahip denetim şirketleri olarak kısıtladıktan sonra onlara bazı yükümlülükler getirmekteyiz” bilgisini de verdi.

Son dönemde, iflas erteleme yerine konkordato ilan edilmesi uygulaması kapsamında zor durumdaki pek çok şirket konkordato ilan etmiş, uygulamanın kötüye kullanıldığı şikayetleri artmıştı.

İHA

Plastik alışveriş poşetleri paralı oluyor! Yeni uygulamaya az kaldı

Konkordato nedir? 2018’de konkordato ilan eden firmalar hangileri?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.