Gıda Hattı

Market Yasa Tasarısı Tüketiciyi Vurur

15 Ekim 2007, 20:53
Paylaş

Büyük mağazaları tanımlayan ve çalışma usullerini belirleyen, mağazaların hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında çalışmasını ve bu mağazaların haftada bir gün kapanmasına da odalar ve belediyelerin karar vermesine dair maddeler içeren yasa tasarısı, yenilenerek TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral, TBMM'ye sunulan büyük mağazaların çalışma usullerini belirleyen kanun teklifinde yer alan mağazaların çalışma saatlerinin hafta içi 10.00-20.00 olmasına ilişkin olarak, "Araştırmalarımızda, pazar günleri veya herhangi bir gün kapalı kalması halinde satışların yüzde 15 azalacağını tespit etmiştik" dedi.

'Türkiye için erken'

Oral, çalışma saatlerinin kısıtlanması konusunda araştırmalar yaptıklarını, tüketicilerin saatlerin kısıtlanmasını istemediklerini anlattı. Teklifte yer alan 'mücavir alan içinde bulunan büyük mağazaların müşteri taşıma servisçiliği yapamayacaklarına' ilişkin madde ile ilgili olarak da Oral, bu maddenin tüketici aleyhine olduğunu ve seçme özgürlüğünü kısıtladığını anlattı.

Nuşin Oral, "Türkiye'de şu anda pazardaki büyük mağazalar ne hâkim durumda, ne de ülke genelinde çok yaygın bir durumda. Belirli bölgeler dışında bir sürü şehrimizde daha büyük mağaza bile yok. Dolayısıyla, Türkiye için çok erken bir çalışma. Mağaza sayısı ve yapılan yatırımlar incelendiğinde tasarının yasalaşmasını ummuyoruz"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.