AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Markalar İçin Emoji Kullanmanın 5 Önemli Noktası!

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

9 Eylül 2019, 16:37

Emojiler hayatımıza girince, markalar için de kullanmak kaçınılmaz oldu. İlk zamanlar tüm markalar emojili mesajlar yayımladı, her şeyi emoji ile anlattılar. Şimdi süreç normalleşti ve her marka kendi iletişim diline uygun bir emojiye metninde bir şekilde yer veriyor. Bir tek bazı kurumsal markalar bu konuda temkinli kaldı.

Markalar İçin Emoji Kullanmanın 5 Önemli Noktası! – Gamze Nurluoğlu

Emojilerin hayatımıza girdiği ilk günleri hatırlıyor musunuz? Bir anda hayatın merkezi oldular ve şimdi emoji kullanmayınca sanki duygu geçmiyor gibi hissediliyor 🙂

Bugün baktığımızda; tüm internet kullanıcılarının %92'si emoji kullanıyor. Çok ciddi bir oran bu.

Facebook’ta, WhatsApp’ta her yerde emoji var. Örneğin yalnızca Facebook Messenger’da, her gün metinsiz 900M’den fazla emoji gönderiliyormuş.

Kurumsal markalar emoji konusunda temkinli kaldılar

Emoji bu kadar hayatımızda olunca markalar için de kullanmak kaçınılmaz oldu tabii. İlk zamanlar tüm markalar hemen harekete geçti, emojili mesajlar yayımladı, her şeyi emoji ile anlattılar hatırlarsanız. Sonra bu akım azaldı tabii. Şimdi süreç normalleşti ve her marka kendi iletişim diline uygun bir emojiye metninde bir şekilde yer veriyor artık. Bir tek bazı kurumsal markalar bu konuda temkinli kaldı.

Emoji ile ilgili istatistiklere baktığımızda ise aslında etkileşimde büyük bir rol oynadığını görüyoruz.

Emojiyi kullanan Facebook gönderileri, %57 daha fazla beğeni ve %33 daha fazla yorum ve paylaşım alıyormuş.

Ayrıca Twitter’da emojili tweetler %35 daha fazla etkileşim alıyor.

Markalar için emoji kullanımında 5 önemli nokta!

Şimdi; emoji bu kadar etkinken markanız için emoji kullanmayı gözden geçirmeniz gerekecek. Ama elbette bunun da yolları var. Markalar için emoji kullanmanın 5 önemli noktasına göz atalım mı?

1. Doğru yerde, doğru emojiyi kullanın!

Emoji güzel tamam ama her yerde, her içerikte kullanmanız doğru olmayacaktır. Daha eğlenceli, bağ kuran içeriklerde emoji kullanabilirsiniz ama ciddi ve önemli bir konu olduğunda seçtiğiniz emojilere dikkat etmeniz gerekecek. Üzgün emojiler dahi bazen, sizin ciddi tavrınızı yansıtmayabilir.

2. Çok fazla emoji kullanmayın!

Tamam emoji iyi güzel de abartmasak mı? Çok fazla emoji yazdığınız metine odaklanmayı zorlaştırdığı gibi aynı zamanda insanlara itici de gelebilir. Önemli olan çok emoji kullanmak değil, vermek istediğiniz mesajı destekleyen bir emoji kullanmak unutmayın.

Şeftali, pazarlama için ne kadar doğru bir emoji?

3. Emojilerin anlamına dikkat edin!

Tamam çok güzel ve harika bir emoji. Sanki göründüğü gibi sizin markanızı da anlatıyor. Ama ya anlatmıyorsa ve sosyal medyada anlamı farklıysa? 🙂

Mesela şeftali emojisi bir dönem olay olmuştu. Emojinin Twitter’daki kullanımına bakmışlar sonuç şöyle:

Yani şimdi şeftali pazarlamak için ne kadar doğru bir emoji onu bilemeyeceğiz 🙂 Sizin emojiyi kullanırken ne anlattığınız değil; insanların ne algıladıkları da önemli bu noktada. O yüzden bir emojide tereddüt ederseniz dönüp bir anlamına bakmakta yarar var.

Emojilerin anlamını nereden bulacağız derseniz, Emojipedia bunun için var 🙂

4. Emoji ile mesaj vermeye çalışırken karmaşıklık yaratmayın!

Cümlenin bir kısmını emoji ile anlatmak güzel ama olayı çok da karmaşıklaştırmamak lazım. İlk bakışta anlaşılacak şekilde mesajlar oluşturun. Unutmayın önemli olan etkileşime geçirmek; fazla karışık mesajlar etkileşimlerinizi düşürebilir.

Önemli olan markaya göre hareket etmek!

5. Markanız için özel emojiler seçin!

Aslında bu marka ile özdeşleşen etiket belirlemek gibi bir şey. Markanız ve hizmetiniz ile ilgili emojiler belirleyin ve düzenli olarak kullanın. Bir süre sonra o emojiler sizinle özdeşleşmiş olacak 🙂

Aslında baktığımızda konu hep aynı noktaya çıkıyor; markayı ve kitleyi tanımak ve ona göre hareket etmek. Bazen doğru yerde kullanılan tek bir gülücük bile yeter unutmayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.