Gıda Hattı

Marjane Satrapi kimdir? Marjane Satrapi hayatı

22 Kasım 2021, 11:51
Paylaş
Marjane Satrapi kimdir? Marjane Satrapi hayatı
Marjane Satrapi kimdir? Film yönetmani ve çocuk kitabı yazarı olan Marjane Satrapi hayatı ve tüm kitapları araştırılıyor. Marjane Satrapi biyografi araştırmasın gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Marjane Satrapi kimdir? İran asıllı romancı Marjane Satrapi hayatı ve tüm çalışmaları araştırılmaktadır. İşte hakkında merak edilen her şey...

Marjane Satrapi biyografi

doğum; 22 Kasım 1969, Reşt

mesleği; İran asıllı Fransız çizgi film romancısı, akademi ödülü adayı animasyon film yönetmeni ve çocuk kitabı yazarı.

Marjane Satrapi kimdir?
Marjane Satrapi

Marjane Satrapi hayatı

Marjane Satrapi, 22 Kasım 1969 yılında İran'da İslam Cumhuriyeti devriminden önceki komünist ve sosyalist faaliyetlere karışmış bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.Oradaki Fransız okuluna gitti ve okul yıllarında Şah'ın düşüşü, Ayetullah Humeyni rejimi ve İran-Irak Savaşı'nın ilk yılları gibi önemli politik olaylara tanıklık etti.

1983'te, 14 yaşındayken ailesi tarafından rejimin baskısında yaşamaması için Viyana'ya gönderildi. Daha sonra film haline de getirilen otobiyografik romanı Persepolis'e göre, lise yıllarında orada yaşadı ve üniversite eğitimi için İran'a geri döndü. Burada 21 yaşında evleneceği Rıza'yla tanıştı, 1 yıl evli kaldıktan sonra boşandılar. Daha sonra Tahran Azad Üniversitesi'nde Görsel İletişim bölümünü bitirdi ve Strasbourg, Fransa'ya taşındı.

Filmografi

Filmler
YılYapımKatkısı
YönetmenYapımcıOyuncu
2007PersepolisEvetEvetHayır
2011Chicken with PlumsEvetEvetHayır
2012Gang of the JotasEvetEvetEvet
2014The VoicesEvetHayırHayır
2019RadioactiveEvetHayırHayır

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.