Gıda Hattı

Mariotto Albertinelli kimdir? Mariotto Albertinelli hayatı

13 Ekim 2021, 09:14
Paylaş
Mariotto Albertinelli kimdir? Mariotto Albertinelli hayatı
Mariotto Albertinelli kimdir? Ressam Mariotto Albertinelli hayatı ve eserleri merakla araştırılıyor. Mariotto Albertinelli biyografi ve özel yaşamına dair tüm merak edilenler...

Mariotto Albertinelli kimdir? Mariotto Albertinelli en ünlü ressamlardan biridir. Mariotto Albertinelli hayatı ve hala hayranlık uyandıran eserleri...

Mariotto Albertinelli biyografi

Asıl adı; Mariotto di Bigio di Bindo Albertinelli.

doğum; 13 Ekim 1474, Floransa

ölüm; 5 Kasim 1515, Floransa

mesleği; İtalyan Yüksek Rönesans üslubunda Floransa ekolunde bulunan ressam

Mariotto Albertinelli kimdir?
Mariotto Albertinelli

Mariotto Albertinelli hayatı

Mariotto Albertinelli Floransa 'da doğdu. 12 yaşında iken Cosimo Rosselli (1439 – 1507)'nin atölyesine çırak olarak girdi. Burada Rosselli’nin diğer çıraklarından olan Fra Bartolomeo (1472 – 1517) ile yakın arkadaşlık yapmaya başladı. Yüksek Rönesans üslubunu yaratan ünlü ustalarından Cosimo Rosselli'nin Roma'ya gitmesinden sonra Fra Bartolomeo ile birlikte Floransa'da bir atölye açtılar. Bu atiölyede yüksek rönesans üslubunun ilkelerini Floransa'da 10 yıl daha yaşatan ressam Fra Bartolomeo ile birlikte çalıştı. Öğrencilikleri bir arada geçen Bartolomeo ve Albertinelli, daha sonra birçok ortak yapıt verdiler. Bu dönemde ressam biblografyalarını yazan Giorgio Vasarı ünlü "La Vita" adlı biyografi eserinde bu iki ressamın üsluplarının o kadar birbirine benzediklerini ve bu nedenle hangi eseri kimin hazırladığının ayırt edilemeyeceğini bildirmektedir.

Mariotto Albertinelli kimdir?
Mariotto Albertinelli

Floransa'da koyu Hristiyanların başlattığı ve başlarında keşiş dinsel reformcu Girolamo Savonarola (1452 – 1498)'nun bulunduğu olaylardan sonra Bartalomeo 1500'de Dominikan tarikatına keşiş oldu ve onun için isminin başına "Fra" lakabı konulmaktadır. Bu dönemde Fra Bartalomeo tövbekar olarak resim yapmayı bıraktı. Mariotto Albertinelli de keşiş olmaya karar vermişti. Ama bu sırada tamamlamamış oldukları (günümüzde Fra Bartalomeo'ya atıf edilen) "Son Yargı" eserini tamamlamayı başardı ve bu eser çok ilgi çekti. Bunun üzerine Mariotto Albertinelli ressamlık kariyerini tek başına devam ettirmeye karar verdi.

Albertinelli bu tek başına çalışma döneminde başyapıtı sayılan "Meryem'in Elizabeth'i Ziyareti" adlı tabloyu 1509'de bu dönemde hazırlamıştır. Bu dönemde Raffaello Santi'den çok etkilenmiştir ve bu ünlü ressam ise Perugino (1446 – 1524)'nun öğrencisi olduğu için Peregino'nun geliştirdiği boşluk hacmi ve prespektif kavramları Albertinelli'de de görülmektedir. Albertinelli ayrıca Hans Memlig (1430 – 1494) gibi Hollandalı ressamların peyzaj resimlerini geliştirmelerinden ve Leonardo Da Vinci'nin "Sfumato" tekniği adını verdiği figürlerde zırh çizgilerinin olmayıp figür sınırlarının boya ve fırça darbeleri ile kaybolmaları tekniğinden de etkilenmiştir.

Fakat Albertinelli tek başına çalışmaktan bıktığı için ressamlığı bir kenara bırakıp Floransa'da Porta San Gallao ve Ponte Vecchio'da "Dragon (Ejderha)" adlı bir bar ve han açmıştır. Ressamlığı bırakıp bu barcılık ve hancılık hayatına kendini vermiştir. Fakat çok geçmeden bu hayattan da bıkmaya başlamış ve sonunda bu bar ve hanını kapatıp tekrar ressamlığa geri dönmüştür.

Mariotto Albertinelli kimdir?
Mariotto Albertinelli kimdir?

Hazırlamış olduğu birçok eseri Uffizi Galerisi, Floransa'dadır.

Bartolomeo'ya benzeyen üslubunun en önemli yanı yalın bir ağırbaşlılık ve anıtsallıktır. Soylu, gülümseyen figürlerinde, sıcak kompozisyonlarında ve güçlü ışık-gölge karşıtlıklarında ise özellikle Leonardo da Vinci'nin etkisi görülür.

Tanınmış İtalyan rönesans ressamlarından olan Jacopo da Pontörmo (1494 – 1557) , Franciabigio ve Giuliano Bugiardını (1475 – 1577) onun atölyesinde yetişmişlerdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.