Gıda Hattı

Mario Puzo kimdir? Mario Puzo hayatı

15 Ekim 2021, 14:12
Paylaş
Mario Puzo kimdir? Mario Puzo hayatı
Mario Puzo kimdir? Ünlü senarist Mario Puzo hayatı ve çalışmaları nelerdir? Mario Puzo biyografisi hakkında tüm merak edilenler ve doğum günü olan bugün eserlerine dair her şeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Mario Puzo kimdir? Amerikalı romancı Mario Puzo'nun yaşamı boyunca yaptıkları ve senarist olarak verdiği eserler...

Mario Puzo biyografi

asıl adı; Mario Gianluigi Puzo

doğum; 15 Ekim 1920, New York

ölüm; 2 Temmuz 1999, New York

mesleği; Amerikalı romancı ve senarist. Özellikle Baba (The Godfather) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur.

Mario Puzo kimdir?
Mario Puzo

Mario Puzo hayatı

1969'a değin çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather'ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972'de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm I'i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood'un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm II ve III'te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı. Fyodor Dostoyevski Puzo kitaplarında, özellikle Karamazov Kardeşler gelen çeşitli alıntılar sağlayan Puzo üzerinde bir etkisi vardı sanki., Karanlık Arena, Aptallar Erken Ölür, Dördüncü K, ve Aile The Godfather filmindeki Corleone ailesi yakından Karamazov Kardeşler Karamazov ailesi benzer: güçlü bir baba, bir itici en büyük oğlu, bir felsefi oğul, bir tatlı huylu oğlu ve bir çalışan olarak korunur bir kabul üvey.

Yazar ayrıca Sicilyalı, Last Don, Omerta, Dördüncü K, Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999'da ölmeden önce Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns (Baba Döndü) ve Godfather Revenges (Baba'nın intikamı) adıyla Baba serisine devam edildi.

Mario Puzo kimdir?
Mario Puzo

Kitapları

Karanlık Arena
Şanslı Yolcu
Baba
Aptallar Erken Ölür
Sicilyalı
Dördüncü K
Son Baba
Omertà
Aile

Münih'e Kadar 6 Mezar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.