Gıda Hattı

Maria Fyodorovna kimdir? Maria Fyodorovna hayatı

13 Ekim 2021, 18:23
Paylaş
Maria Fyodorovna kimdir? Maria Fyodorovna hayatı
Maria Fyodorovna kimdir? Rusya imparatoriçesi olan Rusya imparatoriçesi Maria Fyodorovna hayatı ve ailesi hakkında tüm merak edilenleri sizlere açıklıyoruz. Maria Fyodorovna biyografi son zamnların en çok merak edilen konusu oldu.

Maria Fyodorovna kimdir? Rusya imparatoriçesi Maria Fyodorovna hakkında bilinmeyenler ve en çok merak edilen detayları sizlere sunuyoruz.

Maria Fyodorovna biyografi

adı; Marie Sophie Frederikke Dagmar

doğum; 26 Kasım 1847

ölüm; 13 Ekim 1928

Maria Fyodorovna kimdir
Maria Fyodorovna

Maria Fyodorovna hayatı

Danimarka Kralı IX.Christian ile Hesse'li Louise'nin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. Rusya Çarı III. Alexander ile olan evliliğinden sonra Maria Feodorovna adıyla (Kiril alfabesi: Mapия Фёдopoвна) Rusya imparatoriçesi oldu. Çocukları Rusya'nın son hükümdarlığında bulunmuş, II.Nikolay'dan sonra 10 yıl daha yaşamıştır.

Maria Fyodorovna kimdir?
Maria Fyodorovna

İmparatoriçe Maria Feodorovna aynı zamanda , çok soylu ve güçlü olan "Khimshiashvili" hanedanlığınında akrabasıdır. İmparatoriçe'nin amcasının kızı Lady S.Feodorovna Prince Sherip Khimshiashvili(Prince of Adjara & Duke of Aragvi) ile evlenmiştir.Sherip khimshiashvili öldüğünde mezarı Çariçe Maria Feodorovna ve Kocası Çar III.Alexander tarafından yaptırılmış ve cenazesine bizzat katılmıştır. Çar ailesi bu hanedanlık ile akrabalıkları sayesinde uzun yıllar Acara, Arhavi ve Ahıskada Müslüman topluluklar ile huzur sağlamıştır.

Kendisinın Moskova'ya gelişi şerefine düzenlenen töreni için Danimarka Milli Marşı Festival Uvertürü (Kiril alfabesi: Торжественная увертюра на Датский гимн) Pyotr İlyiç Çaykovski tarafında bestelenmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.