Gıda Hattı

Margarinin Faydaları Saymakla Bitmez

29 Ocak 2008, 15:08
Paylaş

Mutfak Ürünleri ve Margarin Üreticileri Derneği Başkanı Metin Yurdagül’e göre kamuoyunda margarinin sağlığa zararlı olduğu yönünde çok yanlış bir kanı var. Margarinciler, zararlı olduğu kanıtlanan ‘trans yağ’ maddesini artık kullanmıyor.

Margarin yaşam için zorunlu

Metin Yurdagül margarinin faydalarını saymakla bitmez dedi ve ekledi, “Margarin, yaşam için zorunlu ve sadece yağda eriyen A ve B vitaminlerini yine margarin içeriyor. A vitamini çocuklarda göz B vitamini kemik için yararlı. Bunlar sadece yağda çözülüyor. Bir çocuk 12 saat uyuyorsa bu kadar saat aç kalıyor. Bir dilim ekmek üstüne sürülen margarin çok fazla enerji veriyor. Ayrıca sanılanın aksine margarin kolesterol yapmıyor, kolesterol metabolizmasını düzenleyen maddeler içeriyor. En büyük enerji kaynağı yine margarinde. Ekmek ve şekerden çok daha fazla enerji veriyor üstelik kilo yapmıyor. Unutmamak lazım günlük enerjimizin yüzde 30-35’ini yağdan alıyoruz. Margarin aynı zamanda doygunluk hissi oluşturuyor. Besin hazırlamada da çok fonksiyonel bir ürün. Dünya kalp federasyonu, Harvard Tıp okulu, Amerikan Kalp derneği, margarini dengeli beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor.”

Ürünler trans yağsız

1869 yılında keşfedilen margarin tereyağı açığını kapatmak için kullanılıyor . 1909 yılında bir Alman kimyagerin izolasyon yöntemini bulması sonrasında ise daha hızlı üretiliyor ve daha yaygın bir biçimde kullanılıyor. İzolasyon sıvı yağların hidrojen yoluyla kısmen sertleştirilmesi. Trans yağ da bu izolasyon sonrasında dejenerasyon sonucunda oluşan bir yağ . Trans yağ 1990’lara kadar iyi bir yağ olarak kabul ediliyor. Fakat 90’lı yıllarda trans yağının insanlara zararlı olduğunu kanıtlanıyor. 1995 sonrası ise yeni teknoloji ile trans yağdan arındırılmış margarinler gelişmiş ülkelerde kullanılmaya başlanıyor. 2000’in başlarında da Unilever, Ülker gibi büyük firmalar ürünlerini trans yağsız yapıyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.