Gıda Hattı

Mardin tarım ürünleri neler? Mardin'de hangi ürünler yetişir?

24 Haziran 2021, 13:07
Paylaş
Mardin tarım ürünleri neler? Mardin'de hangi ürünler yetişir?

Mardin tarım ürünleri neler? Mardin'de hangi ürünler yetişir? gibi sorular, tarım işi ile uğranlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Mardin tarım ürünleri neler?

Mardin'in başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, pirinç, nohut ve pamuktur. Dicle Nehri kıyısında sebzecilik yapılır. Turfanda sebzecilik de gelişmiştir. En çok domates, patlıcan, hıyar, kavun-karpuz ekilir. Meyve üretiminde üzüm başta gelir. Ceviz, nar, antepfıstığı da yetişir. Mardin’e üzüm diyarı diyenler vardır. 150 bin tonu geçen üzüm istihsali ile Türkiye’de dördüncü sıradadır. Karpuz da onuncu sırada yer alır.

Mardin’in Savur ilçesi ve civarı, ünlü üzümler diyarıdır. Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde, padişaha her sene 1200 batman ( 800 kg kadar) "nefs-i nefis-i humayun içun" Savur’un bahçelerinden toplanarak kurutulan erik (incas) yollandığı bilinir. Savur ve çevresinde bol çeşit ve kalitesi ile meşhur üzümlerinin yanında, kayısı, elma, fındık, armut, erik çeşitleri, vişne, kiraz, ceviz, badem, şeftali ve fıstık, bıtım ayrıca narenciye dışında her türlü meyve sebze ve bakliyat yetişmektedir.

Mardin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

  • Adres : Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Diyarbakır Yolu 7. Km. Artuklu/MARDİN
  • Telefon : 0482 212 37 81-83
  • Faks : 0482 212 64 34
  • E-Posta : [email protected]

Mardin Tarım İl Müdürü kim?

Mardin Tarım İl Müdürü şu anda Menduh DİNLER'dir.

Mardin Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri

  • Adres: İstasyon, 47060 Mardin Merkez/Mardin

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • Beslenme
  • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • Giyinme
  • Sağlık
  • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.