AramaArama
Gıda Hattı

Marburg Humması, Batı Afrika’da ilk kez can aldı

10 Ağustos 2021, 12:08
Paylaş
Marburg Humması, Batı Afrika’da ilk kez can aldı
Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika ülkesi Gine’de Marburg Hummasına bağlı ilk ölümün gerçekleştiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gine’de Marburg Hummasına bağlı ilk ölümün gerçekleştiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Ofisinden yapılan açıklamada, Ebolaya benzer ve oldukça bulaşıcı olan Marburg Hummasına bağlı ilk ölümün, Batı Afrika ülkesi Gine’de kayıtlara geçtiği kaydedildi.

12 büyük Marburg Humması salgınının 1967'den bu yana çoğunlukla Güney Afrika ve Doğu Afrika'da yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, Marburg Humması nedeniyle hayatını kaybeden hastanın sağlık durumu kötüleşmeden önce yerel bir klinikte tedavi gördüğü bildirildi.

Bulaşma enfekte vücut sıvıları ve dokusu ile temas yoluyla gerçekleşiyor

DSÖ, Marburg Hummasında vaka ve ölüm oranlarının, virüsün mutasyonları ve salgın yönetimine bağlı olarak geçmiş salgınlarda yüzde 24 ila yüzde 88 arasında değiştiğini aktardı.

Bulaşmanın enfekte vücut sıvıları ve dokusu ile temas yoluyla gerçekleştiği, semptomların baş ağrısı, kan kusma, kas ağrıları ve vücuttaki çeşitli deliklerde kanama olduğu vurgulandı.

Senegal de Marburg Humması tanısını doğruladı

Gine’deki Marburg Hummasına bağlı ilk can kaybı bu yılın başlarında 12 kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınının sona ermesinden sadece 2 ay sonra yaşandı.

Gine’de hastalık tanısı koyan analistlerin ardından Senegal'deki Pasteur Enstitüsü de hastaya konulan Marburg Humması tanısını doğruladı.

Hem Marburg Humması vakası hem de bu yılki Ebola vakaları, Gine'nin Liberya ve Fildişi Sahili sınırlarına yakın bir ilçesinde tespit edildi.

“Marburg Hummasının çok geniş bir alana yayılma potansiyeli var”

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti konuyla ilgili açıklamasında, "Marburg Hummasının çok geniş bir alana yayılma potansiyeli var ve bu onu durdurmamız gerektiği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. Moeti, "Gine'nin benzer şekilde bulaşan Ebola'yı yönetme konusundaki geçmiş deneyimine ve uzmanlığına dayanarak hızlı bir yanıt için sağlık yetkilileriyle birlikte çalışıyoruz" dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.