Gıda Hattı

Manuel Francisco kimdir? Manuel Francisco hayatı

28 Ekim 2021, 14:27
Paylaş
Manuel Francisco kimdir? Manuel Francisco hayatı
Manuel Francisco kimdir? Eski Brezilyalı futbolcu Manuel Francisco hayatı ve başarıları araştırılıyor. Manuel Francisco biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Manuel Francisco kimdir? Orta saha oyuncusu olan Manuel Francisco Garrincha adı ile anılmaktadır. Manuel Francisco hakkında her şey...

Manuel Francisco biyografi

tam adı; Manuel Francisco dos Santos

doğum; 28 Ekim 1933

ölüm; 20 Ocak 1983

mesleği; orta saha mevkiinde forma giymiş Garrincha lakaplı Brezilyalı futbolcudur.

Manuel Francisco hayatı

2020 yılında 84 yaşında hayatını kaybeden Manuel Francisco , Güney Afrika amatör Snooker Şampiyonası'nı 6 kez kazanan emekli bir Güney Afrikalı profesyonel snooker ve bilardo oyuncusuydu.

Francisco bilardo oynayan bir aileden geliyordu. Kardeşi Silvino ve yeğeni Peter, her ikisi de yüksek bir seviyede oynadı, Silvino'nun kendisi amatör unvanını 4 kez kazandı ve Peter dünya sıralamasında 14 numaraya yükseldi.

1959'daki ilk zaferinden bu yana 14 kez ulusal bilardo şampiyonasını kazandı. Francisco 1969'da dünya amatör bilardo şampiyonasında ikinci oldu. Bilardo ve bilardoda ilk çift Springbok oldu ve 1965'te amatörler için dünya rekoru kırdı.

Manuel Francisco kimdir?
Manuel Francisco.jpg

Kişisel özellikleri

Garrincha, doğduğunda bir bebek için çok küçük olmasının yanı sıra bacaklarında anatomik bozukluklar vardı. Sol bacağı içeri sağ bacağı ise dışarı doğru çarpıktı. Ayrıca sağ bacağı da sol bacağına göre 6 santimetre daha kısaydı. Yine de Garrincha tüm zamanların en iyi top sürücülerinden biri olarak kabul edilir. Futbol kariyerinde hep sağ açık olarak oynamıştır. Topu aldıktan sonra en son noktaya kadar taşırdı, kaleye şut atması veya gol pası vermesi gerekmedikçe hemen hemen hiç pas vermezdi. Futbolu yalnızca zevk aldığı için oynayan Garrincha'nın bu oyuna karşı aşırı bir düşkünlüğü vardı. Bacaklarındaki bozukluk yüzünden kıkırdak problemleri yaşayıp eskisi gibi futbol oynama şansı kalmadığı zaman üzüntüden kendini alkole vermişti.

Garrincha futbola yetenekli olmasına rağmen, bir o kadar da umursamaz tavırlara sahipti. 1962 FIFA Dünya Kupası'nda, Brezilya'nın İngiltere'yi 3-1 yendiği maçta 2 gol atmıştı, fakat maçın 2. ayağı olacak zannediyordu. Yani turu geçtiklerinden haberi bile yoktu. Garincha, ayrıca çoğu zaman oynadıkları rakibin de kim olduğunu bile bilmezdi, sadece çıkıp zevk için oyununu oynardı. Takım arkadaşı Mário Zagallo'nun söylediğine göre: "Pazar günü maçını oynardı, pazartesi idmana gelmezdi, salı günü bütün gün içki içer, carşamba günü önceki günden kalma olduğu için yine gelemez, perşembe antrenmana katılır, cuma gecesi partiye gider, cumartesi dinlenir ve kendine gelir, pazar da maçta yine şov yapardı."

Manuel Francisco kimdir?
Manuel Francisco

Başarıları
Kulüp

1957 Carioca Ligi Şampiyonluğu
1961 Carioca Ligi Şampiyonluğu
1962 Carioca Ligi Şampiyonluğu
1962 Rio-São Paulo Ligi Şampiyonluğu
1964 Rio-São Paulo Ligi Şampiyonluğu

Millî takım

1958 FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu
1962 FIFA Dünya Kupası Şampiyonluğu

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.