Gıda Hattı

Manuel Antônio de Almeida kimdir? Manuel Antônio de Almeida hayatı

17 Kasım 2021, 09:13
Paylaş
Manuel Antônio de Almeida kimdir? Manuel Antônio de Almeida hayatı
Manuel Antônio de Almeida kimdir? İlk roman örneği ile kabul edilen Manuel Antônio de Almeida hayatı ve sonraki dönem eserleri araştırılmaktadır. Manuel Antônio de Almeida biyografi içeriğimizi sizler için araştırdık.

Manuel Antônio de Almeida kimdir? Bir dönemin en çok merak edilen ve ilk kabul edilen roman yazarı Manuel Antônio de Almeida hayatı ve eserleri...

Manuel Antônio de Almeida  biyografi

doğum; 17 Kasım 1831, Rio de Janeiro

ölüm; 28 Kasım 1861

mesleği; Günümüzde Brezilya edebiyatının ilk büyük romanı kabul edilen Memórias de um Sargento de Milícias'ın (Bir Milis Çavuşunun Anıları) yazarı.

Manuel Antônio de Almeida kimdir?
Manuel Antônio de Almeida

Manuel Antônio de Almeida hayatı

Bazı bölümlerini 1853'te tamamladığı, roman biçiminde 1854-1855'te yayımlanan bu kitap Almeida'nın tek kurmaca yapıtıdır. Gerçekçilik anlayışı açısından yalnız o dönem Brezilyalı yazarların romantizminin değil, aynı zamanda Avrupa'daki doğalcılık üslubunun da birkaç yıl ilerisindedir. 20. yüzyılda 'modernistler' tarafından keşfedilinceye kadar eleştirmenlerin ve okurların pek ilgisini çekmemiştir.

Almeida önce sanat, daha sonra da tıp öğrenimi gördü. Bu arada parasızlık yüzünden okumaya sık sık ara vererek çevirmenlik ve gazetecilik yaptı.Ulusal Basın Kurumu'nu yönetti. Burada genç bir dizgici ve aynı zamanda hevesli bir yazar olan Machado de Assis ile dostluk kurdu.

Memórias de um sargento de Milícias, 19. yüzyılın başlarında Rio de Janeiro'daki günlük yaşamı gerçekçi bir biçimde yansıtır ve içtenlikli bir konuşma diliyle yazılmıştır. Yapıtın kahramanı Leonardo dilenciler, kadınlar, rahipler, gemiciler arasında serüven arayan, toplumsal durumu pek iyi olmayan bir gençtir. Roman, Leonardo'nun gözünden görenekler, kişilikler ve saray entrikalarına ilişkin canlı tablolar sunar.

Almeida'nın umut veren yazarlığı çok kısa sürdü. Bir gazete adına görevdeyken Brezilya açıklarında geçirdiği bir deniz kazasında 31 yaşında yaşamını yitirdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.