AramaArama
Gıda Hattı

Mantar yemek, kanser riskinin düşmesiyle ilişkili!

8 Ağustos 2021, 13:00
Paylaş
Mantar yemek, kanser riskinin düşmesiyle ilişkili!

Bilimsel bir çalışma, mantar tüketimini kanser riskinin düşük olması ile ilişkilendirdi.

Penn State tarafından yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlar Advances in Nutrition dergisinde yayınlandı.

Sistematik bir derleme ve meta analiz olarak yapılan araştırmada, 1966 ile 2020 arasında yayınlanan 17 kanser çalışması incelendi.

Toplamda 19.500 kanser hastasına ait verinin yer aldığı çalışmada, mantar tüketimi ve kanser riski arasında ilişki incelendi.

Mantar, vitaminler, besin maddeler ve antioksidanlarca zengin bir besindir. Ekibin bulgularına göre bu süper gıdalar, kansere karşı da koruma sağlamaktadır.

Birçok farklı mantar türü bulunmasına karşın, araştırmacıların bulguları, hangi türden olursa olsun günlük beslenmelerine mantarları katan kişilerin daha düşük kanser riskine maruz kaldığını gösterdi.

Mantar tüketenlerde kanser riski %45 daha düşük!

Bulgulara göre, günde 18 gram mantar tüketen kişilerin kanser riskinin mantar tüketmeyenlere kıyasla %45 daha düşük olduğu görüldü.

Penn State Tıp Fakültesi Epidemiyoloji Bölümü’nde lisans üstü çalışmalarına devam eden Djibril M. Ba, “Mantarlar, en büyük ergotionein kaynaklarıdır. Eşsiz bu madde, güçlü bir antioksidan ve hücresel koruyucudur. Vücuda sürekli antioksidan sağlamak oksidatif strese karşı koruma sağlar ve kanser riskini düşürür” diye konuştu.

Belirli kanser türleri incelendiğinde, araştırmacı en güçlü ilişkinin meme kanseriyle ilişkili olduğunu gördü. Düzenli mantar tüketenlerde meme kanseri riskinin önemli ölçüde düşük olduğu görüldü. Bu araştırmanın mantarın kansere karşı koruyucu etkisinin araştırmasında ve kanseri önleyen daha sağlıklı diyet programlarının hazırlanmasında faydalı olacağı düşünülüyor.

Penn State Kanser Enstitü’nde araştırmacı ve Halk Sağlığı Bilimleri ve Farmakoloji Profesörü olan John Richie, “Genel olarak baktığımızda, bu bulgular mantarın kansere karşı koruyucu etkisini gösteriyor. Burada devreye giren mekanizmaların daha iyi anlaşılması için ileri çalışmalara ihtiyaç var” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.