AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Manisa Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

Manisa Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri
23 Haziran 2021, 13:34

Manisa Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri...

Manisa Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Nişancıpaşa, 1205. Sok. No:10, 45010 Manisa Merkez/Manisa
 • Telefon: (0236) 231 19 24

Manisa tarım ürünleri neler?

Manisa'nın ekonomisi genelde tarıma dayanır. Gayri safî hâsılanın % 35’i tarımdan elde edilir. Kent nüfusunun tamamına yakını tarım ve ormancılıkla uğraşır.Türkiye’de en çok üzüm, pamuk, tütün ve zeytin yetiştiren il Manisa'dır. Tarım alanında zirvede bulunan Manisa'nın ayrıca Kehribar renkli çekirdeksiz üzümü dünyada meşhurdur.Manisa topraklarının % 91.7’si tarıma elverişlidir. Bu toprakların % 46’sı orman ve makilerle kaplıdır.

Arazisi ve mevsim koşulları ndeniyle tarım ürünleri çeşit ve miktar bakımından oldukça fazladır. Tahıl, baklagiller, sebze ve meyvenin en çok elde edildiği illerden biridir.

Manisada en fazla yetişen Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, pirinç, nohut, bakla, tütün, pamuk, susam, karnabahar, kereviz, domates, patlıcan, pırasa, kabak, biber, fasülye, ıspanak ve bol miktarda lahanadır.
Ayrıca Türkiye’de kereviz ve karnabahar en çok Manisa’da yetişmektedir.

Manisa ilinde Meyvecilik çok gelişmiştir. Ülkemizde kurutmalık çekirdeksiz üzümün en çok yetiştiği yer de Manisa’dır. Üzümün ana vatanı kabul edilen Manisa'da, Türkiye üretiminin % 85’i yetişir. Üzüm meyvesi de en önemli tarım ürünüdür. Manisa’da yetişen diğer meyveler ise şeftali, kiraz, kayısı,zeytin, badem, armut, ceviz, kestâne ve nardır.

Manisa Meşhur kavun ve karpuzlarıyla Türkiye’de dördüncü sıradadır. Türkiye’deki bütün üzüm, tütün ve pamuk üretiminin dörtte biri, zeytin üretiminin sekizde biri, zeytinyağı üretiminin onda biri Manisa ilinde yapılmaktadır. Ülkemizdeki yetişen tütünün % 75’i de Manisa’da yetişir.

Manisa Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : II. Anafartalar Mh. 1513 Sk. No:16 - Şehzadeler/MANİSA
 • Telefon : 0 236 231 46 05
 • Faks : 0 236 231 46 42
 • E-Posta : [email protected]

Manisa Tarım İl Müdürü kim?

Manisa Tarım İl Müdürü şu anda Metin Öztürk'tür.

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.