Gıda Hattı

Manisa'da Üzüm Tanıtma Platformu Oluşturacak

3 Ağustos 2007, 15:14
Paylaş

Üzüm hakkında daha iyi bir iletişim sürecinin başlatılması için Manisa'da Üzüm Tanıtma Platformu oluşturulacak.

Manisa Ticaret Borsası (TB) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 2007-2008 sezonu Çekirdeksiz Kuru Üzüm Töreni, TB Toplantı Salonu'nda, Manisa milletvekilleri, oda başkanları ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Manisa TB Başkanı Arif Koşar, borsa, Ziraat Odası, Tariş ve Tarım İl Müdürlüğü'nün bir araya gelmesiyle Üzüm Tanıtma Platformu oluşturacaklarını belirterek, bu platforma İzmir, Denizli ve Manisa ilçelerinin de katılabileceğini, yapılacak çalışmalarla üzümü iyi bir şekilde tanıtacaklarını ve başarıya ulaşacaklarını söyledi.

Dünyada çekirdeksiz kuru üzüm pazarında önemli bir pazara sahip olan Türkiye'nin, üzüm ihtiyacının yüzde 80'inin Manisa'dan karşılandığına dikkat çeken Koşar, ülke ve bölge ekonomisi için önemli bir ürün olan üzümün, önümüzdeki günlerde oluşturulacak platformla, üretim yönüyle, kalitesiyle, ihracatıyla, ayrıntılı bir şekilde ele alınacağını belirterek, "Üzümün bayrağını Manisa'da dalgalandıracağız" dedi.

Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uludemir ise, 2007'de birçok ülkede üzüm rekoltesinin düşük olduğunu ve dünyanın 280 bin ton üzüm ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekerek, bu durumu Türkiye'nin iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Rekolte umut oldu

Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sorman da, 2007'nin üzüm için iyi bir yıl olacağına ve bu durumun iyi kullanılması gerektiğini ifade ederek, çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "2006 yılında 240 bin ton rekoltenin sağlandığı çekirdeksiz kuru üzüme geçen yıl 1.230 YTL maliyet çıkardık 1.600 YTL'den fiyat belirlemiştik. 2007 için rekolte tespit çalışmalarımızı önümüzdeki günlerde sonuçlandıracağız. Bu yıl çiftçiye maliyeti 1.240 YTL olacak çekirdeksiz kuru üzüme yüzde 30 kâr payı ekleyerek 1.740 YTL fiyat belirledik. Rekoltenin iyi olacağını düşünüyoruz. Dünyadaki çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin düşük olması, dünyadaki üzüm pazarında etkin olan Türkiye'yi lider durumuna taşıyacak. Ürünün istikrarlı bir şekilde kalitesi, üretimi ve ihracatıyla gelişebilmesi için de Üzüm Tanıtım Platformu'nun hazırlayacağı projelerle desteklenmesi gerektiğini de düşünüyorum."

Konuşmaların ardından yapılan açık artırmada, Taşdibi köyünden Arif Ayten'in ürettiği çekirdeksiz kuru üzüme Özgür Tarım 80 YTL fiyat verirken, Ahmetli'den üretici Mehmet Cüce'nin ürününe işadamı Tarık Almış'ın 80 milyon fiyat vererek satın almasıyla, 2007-2008 sezonunun ilk ürünü sembolik olarak satıldı

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.