Gıda Hattı

Mango nasıl yetiştirilir? Mango nerede yetişir? Mangonun faydaları nelerdir?

15 Ekim 2021, 15:57
Paylaş
Mango nasıl yetiştirilir? Mango nerede yetişir? Mangonun faydaları nelerdir?
Mango nasıl yetiştirilir? Mango nerede yetişir? Mangonun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Mango hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Mango nasıl yetiştirilir? Mango nerede yetişir? Mangonun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Mango hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Mango nasıl yetiştirilir?

Mango yetiştirebilmek için ilk olarak tropikal iklime sahip bir yer tercih edilmelidir. Mango meyvesi hem sıcak hem de yağışa ihtiyaç duyar. Mango yetiştirmek esasında oldukça basittir. Eğer elde fide varsa belirli aralıklarla derin toprağa çukur açılarak dikilir. Tohum dikilecek ise de yine derin bir çukur elde edilerek dikilir. Sonrasında sulama işlemi sık sık yapılarak bitkinin büyümesi sağlanır.

Mango nasıl çimlendirilir?

Mango çekirdeğini dikmek için çimlendirme işlemi yapılarak bitkinin daha kolay yetişmesi sağlanır. Öncelikle elde edilen mango çekirdeği üzerini geçecek kadar suyun içine bırakılır. Çekirdek zamanda suyu içerisine çekecektir.

Suyu çeken çekirdek kabuğu bir süre sonlar gevşer ve çatlar. Bu çatlak kısımdan ise çimlenme işlemi başlar. Aslında yetiştiriciliği bir hayli basit olan mangonun çekirdeği bu biçimde çimlendirilerek toprağa ekilir. Çimlenme sırasında da suyun devamlı ılık olmasına özen gösterilmelidir..

Mango hangi bölgede yetişir?

Ülkemizde mango yetiştiriciliği denemeleri öncelikle Antalya ilinin Manavgat ilçesinde başlamıştır. 150 fidan ile başlanılan yetiştirme denemeleri ilk meyvelerini vermektedir. Denemelerin olumlu sonuçlar vermesi nedeni ile gerekli bakımlarının ve sulamanın yapılması durumunda mangonun Antalya, Adana ve Mersin illerinde yetiştirilebileceği anlaşılmaktadır.

Mango hangi mevsimde yetişir?

Mango ağacının çiçekleri şekil olarak zambağa benzer ve aynı zambak gibi keskin bir kokusu vardır. Ağaç meyvelerin olgunlaşması 3 ila 6 ay kadar sürebilir. Doğal olarak mango meyvesi hangi mevsimde olur diye düşünülecek olursa olursa yaz aylarında olgunluğa erişir.

Mangonun faydaları nelerdir?

  • Mango iyi bir folat kaynağıdır, birkaç B vitamini ve A, C, K ve E vitaminleri barındırır. Bu vitaminlerin hepsi de bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.
  • Mango, tümü daha sağlıklı kalp fonksiyonunu destekleyen magnezyum, potasyum ve antioksidan mangiferini içerir.
  • Mango polifenolleri kolon, akciğer, prostat, meme ve kemik kanserleri ile bağlantılı oksidatif stresle savaşabilir.
  • Mango yüksek miktarda C vitamini içerdiği için kansızlığa iyi gelir. Bu nedenle düzenli ilaçlanma mango yemek kırmızı kan hücresi sayısının artmasını sağlar.
  • Yüksek miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin beyin sağlığını korur ve geliştirir.
  • Potasyum ve magnezyum zengini mangon tansiyonu düzenler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.