Gıda Hattı

Mandalina nasıl yetiştirilir? Mandalina nerede yetişir? Mandalinanın faydaları nelerdir?

11 Ekim 2021, 16:57
Paylaş
Mandalina nasıl yetiştirilir? Mandalina nerede yetişir? Mandalinanın faydaları nelerdir?
Mandalina nasıl yetiştirilir? Mandalina nerede yetişir? Eriğin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Mandalina hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Mandalina nasıl yetiştirilir? Mandalina nerede yetişir? Eriğin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Mandalina hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Mandalina nasıl yetiştirilir?

Vitamin deposu, sulu sulu mandalinaların zamanı gelmişken aklınıza onu evde, kendi ellerinizle yetiştirme fikri geldiyse sizi hemen böyle alalım ve mandalina nasıl yetiştirilir, adım adım anlatalım. İlk olarak mandalinayı nasıl yetiştirmek istediğinize karar vermelisiniz. En pratik yöntem olarak onu direk olarak saksılarda satılan fide hali ile alabilirsiniz. Eğer mandalinayı çekirdekten yetiştirmek dilerseniz bunun çok daha meşakkatli ve uzun bir süreç olacağını bilerek yola çıkmalısınız. Çekirdek veya fide seçimini yaptıktan sonra ise şu adımlara dikkat etmelisiniz:

Çimlendirme: Eğer mandalinayı çekirdekten yetiştirmeye karar verirseniz uygulamanız gerekli olan ilk adım tabii ki çimlendirme olacak. (Ancak mandalinayı fide olarak alıp yetiştirecekseniz bu adımı direk olarak atlayabilirsiniz.) Çimlendirme için temin ettiğiniz çekirdekli mandalinaların çekirdeklerini güzel bir şekilde ayıklayın ve bir kenara ayırın. Bir kağıt havluyu güzel bir şekilde nemlendirip mandalina çekirdeklerini bu kağıt havlunun içerisine koyun ve nemli kağıt havluyu katlayarak bir buzdolabı poşetinin içerisine yerleştirin. Bu şekilde en az 2-3 gün bekletin. Ardından minik plastik bardaklara veya özel çimlendirme saksılarına bir miktar toprak koyun ve kağıt havludan çıkardığınız çekirdekleri bu minik çimlendirme saksılarına yerleştirerek 20-otuz gün boyunca çimlenmesini bekleyin. Bu esnada toprağının çok kurumadığından emin olmalı, daima nemli olmasına özen göstermelisiniz.

Saksı ve toprak seçimi: Fide veya çimlendirdiğiniz mandalina bitkinizi saksıya geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz iki önemli malzeme var: Toprak ve saksı. Mandalinayı saksıda yetiştirmek için seçmeniz gerekli olan saksı muhakkak altında fazla suyun akacağı delikler bulunan, drenajlı bir saksı olmalı. Toprağa gelince, mandalina yetiştirmek için piyasada direk olarak "turunçgil toprağı" olarak satılan toprakları tercih edebilirsiniz. Bu topraklar organik maddeler bakımından zengin olduğu için mandalinanın saksı içinde çok sağlıklı ve verimli bir biçimde büyüyüp gelişmesine olanak sağlar, aklınızda bulunsun.

Mandalina hangi bölgede yetişir?

Mandalina, daha çok ılıman iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Akdeniz, ılıman iklime sahip bölge olduğu için Türkiye'de mandalina üretim merkezidir. Akdeniz dışında, Ege Bölgesi'nin kıyı kesimleri ve Karadeniz Bölgesi'nin bazı kesimlerinde de mandalina üretimi yapılıyor.

Mandalina hangi mevsimde yetişir?

Mandalina, kış meyvesi olarak bilinirken, Ekim, Kasım, Aralık ayında yetişen meyveler arasında bulunur.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Mandalina özellikle mevsiminde tüketildiğinde bir hayli yaralı bir meyve olarak bilinmektedir. Mandalinanın yararları bu nedenle saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bilinen yararlarının yanında bilinmeyen de onlarca yararı bulunan mandalina içeriğinde ki vitamin ve kıymetli besin ögeleri sayesinde bir hayli insan sağlığına dost bir meyvedir.

Soğuk algınlığına iyi gelir. Turunçgiller arasında yer alan mandalina soğuk algınlığı riskini azaltarak bireylerin hastalanmasına engeller. Mandalinanın bunun beraberinde bir hayli fazla özelliği bulunur. İçeriğinde bulunan c vitamini sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu özellik barındırır.

Bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklık sistemi zayıflamasına neden olan pek çok etken bulunur. Özellikle stres ve yetersiz beslenme gibi etmenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bireylerin hastalanmasına sebebiyet verir. Mandalina C vitamini açısından bir hayli zengin bir meyve olarak bireylerin hastalık riskini düşürür.

Kanserden korur. Mandalina hücrelerde meydana gelen hasar sürecini baskılar. Böylece pek çok kanser türünden bireyleri muhafaza etmeye katkıda bulunur. Mandalinanın içinde bulunan fitokimyasallar vücutta antikanserojen özelliği yaratır. Antikanserojen özelliği sayesinde normal hücrelerin kanserleşmesi ve tümörlerin büyümesi engellemiş olur. Böylece son yılların en sık görülen hastalıklarından olan kanserden koruma konusunda bir hayli etkili bir meyvedir.

Kan şekerini düzenler. Özellikle şeker hastalığı bulunan kişiler şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ancak mandalina düşük glisemik indekse sahip olan bir meyvedir. Yaklaşık 100 gram mandalina 53 kalori barındırmaktadır. Bu da meyve şekerini yükseltmeyen bir özelliğe sahiptir. Mandalina tüketiminde pek çok meyvede olduğu gibi çok tüketiminden kaçınılması gerekli olan bir meyvedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.