AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli açıkladı: Manavgat'taki orman yangını kontrol altında

29 Temmuz 2021, 00:55
Paylaş
Bakan Pakdemirli açıkladı: Manavgat'taki orman yangını kontrol altında
Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada çıkan orman yangını kontrol altına alınırken, Akseki'deki yangında 82 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada çıkan orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya Akseki'deki yangında 82 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde öğle saatlerinde dört ayrı noktada başlayan orman yangınları, 2 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel, 30 su ikmal aracı ile havadan ve karadan tüm müdahalelere karşın gece saatlerinde de devam etti.

Zaman zaman Manavgat şehir merkezi ile mahallelerdeki ev ve işyerlerini de tehdit eden yangında, çok sayıda hayvan telef olurken, dumandan etkilenen 53 kişi ile devrilen bir arazözün şoförü tedavi altına alındı.

Pakdemirli: “Yangın dört noktadan çıktı”

Manavgat’taki yangın alanında yetkililerden bilgiler alan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının saat 12.05 sularında çıktığını bildirdi.

Yangına ilk müdahalenin 13 dakika sonra yapıldığını belirten Pakdemirli, “37 derece sıcaklığın, yüzde 14 nemin bulunduğu, 50 kilometre hızla esen bir rüzgâr ile karşı karşıyayız. Yangın 4 noktadan çıktı. İlki Yeniköy, ikincisi Sarılar, üçüncüsü Baraj bölgesi, dördüncüsü ise Gebece bölgesi. Rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler yangının büyümesine yardımcı oluyor. Yangını körükleyecek her türlü durum şu anda mevcut. 4 yerleşim yerimizi tahliye ettik. Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Evrenseki’nin kuzey tarafında mahallenin bir kısmı tahliye edildi. Şu ana kadar 53 kişi dumandan etkilendi. Maalesef bir arazözümüz devrildi. Şoförümüzüm durumu ağır” diye konuştu.

Yangından etkilenen evlerin de olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Sera ve tarım alanları var. Adli kolluk kuvvetlerinin soruşturması devam ediyor. Sebep ile ilgili bir şey yok. Önemli olan can kaybının olmamasıdır. Vatandaşlarımız dumanı görünce kendilerini emniyetli yere tahliye etsinler. Şu an itibariyle 4 mahalle dışında bir riskimiz yok. Yangın bir savaştır, savaşı ne zaman bitireceğinize dair bir tahmin olamaz.” sözlerine yer verdi.

3 bakan yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

İlerleyen saatlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Manavgat’ta devam eden yangınla ilgili açıklamalarda bulundular.

Pakdemirli, "Yangında 8 saati geride bıraktık. Maalesef kontrol altına alınmış değil. Daha önce 4 tane mahallemizi boşaltmıştık. Bunun yanında Yavrudoğan Mahallesi'ni de boşalttık. Şu anda yerleşim yerleri tehdit altında değil. 8 kadar ev zarar gördü. Şu an itibariyle hava araçlarımız yere indi. Gece boyu mücadelemiz devam edecek. Sabah saatlerinde müjdeli haberleri vermek isteriz. Ciddi bir rüzgar ile karşı karşıyayız. Ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyorlar. 3 arkadaşımız yaralandı. Hastanede dumandan etkilenen vatandaşlarımızın 2 kişi hariç hepsi taburcu oldu. Hepsinin konaklanması ayarlandı. 700 civarında odamız mevcut. Henüz başvuru yok" dedi.

“Evi, serası, ürünleri zarar görenlerin zararlarını telafi ederiz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, da "Yangını söndürme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Can kaybının olmaması sevindirici. Dumandan etkilenen vatandaşlarımızın sağlık durumu iyi. Yangın maalesef henüz kontrol altına alınmadı. Yangından zarar gören vatandaşlarımızın yanındayız. Evi, serası ya da tarım ürünleri zarar görenlerin hepsinin telafisini yaparız, hepsini gideririz. Cumhurbaşkanımız geçmiş olsun mesajı gönderdi" diye konuştu.

“Yangının turizm bölgelerine sıçraması engellendi”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, "Yerleşim bölgelerinin önü kesilmiş durumda. El birliğiyle yangın söndürülecek. Tam zamanında müdahale edildiği için yangının turizm bölgelerine sıçraması engellendi. Yerleşim bölgelerine de şu an için uzak" açıklamasını yaptı.

40 km alanda etkili olan yangın kontrol altında 

Antalya’nın Manavgat ilçesinde dört ayrı noktada çıkan orman yangınlarına havadan müdahale, günün ilk ışıklarıyla birlikte yeniden başlarken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sabah saatlerinde yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, Antalya Akseki'deki orman yangınında 82 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybettiği bilgisini de verdi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise, gece boyu devam eden yangının 40 kilometrelik alanda etkili olduğunu bildirdi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.