Gıda Hattı

Maliyetler yükseliyor! 2022 yılının ilk döneminde giyim ürünlerinde fiyatlar yükselecek

30 Eylül 2021, 08:47
Paylaş
Maliyetler yükseliyor! 2022 yılının ilk döneminde giyim ürünlerinde fiyatlar yükselecek
İthalat maliyetleri artıyor. Emtia ve navlun fiyatlarında küresel bazda bir artış meydana geldi. Her alanda olduğu gibi hazır giyim ürünlerinde de bu artış etiketlere yansıyacak.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından sektörün görünümünü ilişkin açıklamada bulunan TGSD eş başkanı Ramazan Kaya maliyet artışının nihai olarak tüketiciye 2022'nin ilk döneminde yansıyacağını belirti. Emtia fiyatlarının 1.5 yıl önceye göre yüzde altmış yükseldiğini navlun maliyetinin ise 4-5 katına çıktığını söyleyen Kaya tüketicilere fiyat artışlarının 2022 yılının ilk döneminde yansıyacağını belirtti.

Kar oranı düşüyor

Emtia ve navlun fiyatlarında meydana gelen artış yıl sonu itibariyle asgari ücrete yapılacak zamma birlikte %30’lara kadar artış sağlayacak. Karlılıkta önemli bir düşüş yaşandığını söyleyen Kaya kurdaki dalgalanma nedeniyle ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını söyledi. Pandemide Türkiye'ye gelen siparişlerin etkisinin de arttığını ve geçtiğimiz yıl 17 milyar olan sektör ihracatının bu yıl 20 milyara kadar ulaştığını belirtti. Ancak gelirlerde artış firmaların oranına yansımıyor. Hazır giyim karlılık endeksine göre 2015 yılı itibariyle 100 olarak kabul edildiğinde sektörün karlılığı 2015 yılında %35 geriledi. Bu oranda firmalara daha düşük yansırken iç piyasada çalışan firmalara çok daha fazla yansıdı.

Eximbank önerisi

%50 oranında bir artışın meydana geldiği pamuk fiyatları ile ilgili açıklama yapan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği eş başkanı Sanem Dikmen kur etkisinden bağımsız ve döviz bazında yaşadığımız bir artış var dedi. Ucuz maliyetli kredi endüstrisinin devamlılığı için bu gerekiyor diyerek açıklamada bulundu. Giyim sektöründe düşük faizli krediye erişimle imkan sağlanması gerektiğini söyleyen Dikmen hammadde fiyatlarında yaşanan artış sebebiyle ortaya çıkan finansman desteği Eximbank ile çözülebilir dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.